«Արցախի տարածքները պետք է դեօկուպացվեն. քաղաքացիները պետք է վերադառնան իրենց տները». Արցախի ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց «Բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքը
Արցախի Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքի նախագիծը:
«Ազգային ժողովն ընդունեց «Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքը, որի մշակման աշխատանքները դեռևս ամիսներ առաջ մեկնարկել էին կառավարությունում: Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ ունենք սահմանափակ իրավական մեխանիզմներ՝ օրենքում նշված գործառույթներն իրականացնելու և նպատակներին հասնելու համար, սակայն պարտավոր ենք առավելագույնս օգտագործել առկա իրավական և քաղաքական մեխանիզմներն այդ ուղղությամբ։ Արցախի Հանրապետության տարածքները պետք է դեօկուպացվեն, և մեր քաղաքացիները պետք է վերադառնան իրենց տները»,- Telegram-ում գրել է Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը:
Փետրվարի 16-ին Արցախի Ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ միաձայն ընդունել էր «Բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքի նախագիծը: Փետրվարի 4-ին Արցախի ԱԺ նախագահի և խորհրդարանի բոլոր հինգ խմբակցությունների նախաձեռնությամբ շրջանառության մեջ դրված օրենքի նախագիծը սահմանում է «1991-1994 և 2016 թվականներին Ադրբեջանի Հանրապետության և 2020 թվականին Թուրքիայի Հանրապետության և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների անմիջական մասնակցությամբ Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ իրականացված ռազմական ագրեսիայի հետևանքով բռնազավթված տարածքների իրավական կարգավիճակի ու դրանց վրա տարածվող իրավական հատուկ ռեժիմի, պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, կազմակերպությունների գործունեության առանձնահատկությունների, մարդու և քաղաքացու իրավունքների և ազատությունների, ինչպես նաև իրավաբանական անձանց իրավունքների և շահերի պահպանության ու պաշտպանության հետ կապված հարաբերությունները»:

«Территории Арцаха должны быть деоккупированы, граждане должны вернуться в свои дома» – парламент Арцаха принял закон «Об оккупированных территориях Республики Арцах»
18/02/2022 14:00
Национальное Собрание Республики Арцах приняло во втором и окончательном чтении проект закона проект закона «Об оккупированных территориях Республики Арцах».
«Национальное Собрание приняло закон «Об оккупированных территориях Республики Арцах», работы по разработке которого стартовали в правительстве еще месяцы назад. Мы прекрасно осознаем, что имеем ограниченные правовые механизмы для реализации указанных в законе функций и достижения целей, однако обязаны максимально использовать имеющиеся правовые и политические механизмы в этом направлении. Территории Республики Арцах должны быть деоккупированы и наши граждане должны вернуться в свои дома», - написал в своем Telegram-канале госминистр Арцаха Артак Бегларян.
Национальное Собрание Арцаха 16 февраля приняло в первом чтении проект закона «Об оккупированных территориях».
4 февраля пять фракций Национального Собрания Республики Арцах ввели в обращение проект закона «Об оккупированных территориях Арцаха», в котором устанавливается правовой статус территорий, оккупированных Азербайджанской Республикой в 1991-1994гг. и в 2016 году, а также в результате развязанной в 2020 году Азербайджаном при непосредственном участии Турции и террористов военной агрессии против Арцаха.
В проекте закона устанавливается, что оккупированные территории являются неотъемлемой частью Республики Арцах, на которые распростирается действие законодательства Республики Арцах. Установлены также обязанности по защите закрепленных Конституцией прав и свобод человека и гражданина и ответственность за их нарушение, охране культурного наследия на оккупированных территориях, а также ограничения на осуществление экономической деятельности, обязанности органов государственного управления и местного самоуправления, особенности защиты прав и интересов юридических лиц, безопасности и законных интересов граждан Республики Арцах.