Պատգամավորներն ու աշակերտները գրքախառնվել են, ասմունքել Հովհաննես Թումանյանի քառյակներից
Փետրվարի 19-ին Հայաստանում եւ Արցախում 2008 թվականից նշվում է Գիրք նվիրելու օրը: Օրվա ընտրությունը պատահական չէ. 1869 թվականի փետրվարի 19-ին ծնվել է Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանը:
Գեղեցիկ եւ յուրօրինակ տոնի առթիվ անցկացվում են գրական միջոցառումներ, հանրային ընթերցումներ ու հանդիպումներ հայտնի գրողների հետ, անցկացվում են գրքի քննարկումներ: Տոնից անմասն չի մնում նաեւ խորհրդարանը. յուրաքանչյուր տարի այստեղ ավանդաբար գրքեր են նվիրում ու ստանում:
Օրվա առթիվ օրենսդիր մարմին  էին այցելել Երեւանի Անտոն Չեխովի անվան թիվ 55 դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները: Խորհրդարանի հյուրընկալ գրադարանում նրանց դիմավորել, ընթերցանության կարեւորությանն են անդրադարձել ԱԺ պատգամավորներն ու աշխատակազմի ներկայացուցիչները: Միջոցառումն անցել է ջերմ ու անկաշկանդ մթնոլորտում, պատգամավորներն ու աշակերտները գրքախառնվել են, ասմունքել Հովհաննես Թումանյանի քառյակներից:
Խորհրդարանի փոխնախագահ,  ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է կրթության կարեւորությունը` պատանիներին հորդորելով անդադար սովորել եւ չդադարել երազել, իսկ պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանն էլ հավելել է` այսօր պետության կողմից արվում է ամեն ինչ` ստեղծելու համար այնպիսի միջավայր, որտեղ մարդիկ կկարողանան ստանալ բավարար կրթություն` իրենց երազանքներն իրականացնելու եւ պետությունը զարգացնելու համար:
«Ասա` ինչ գրքեր ես կարդում, կասեմ,  թե ով ես դու», հայտնի ասացվածքը ձեւափոխելով` ասել է պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը` ընդգծելով ճիշտ գրքեր ընթերցելու կարեւորությունը:  «Ինչպես ընտրում եք ընկերներ, այնպես էլ ընտրեք գրքեր»,- պատանիներին հորդորել է նա:
«Ամեն  ինչ, ամեն  լավը, ինչ կա աշխարհում, մարդիկ փորձել են զետեղել գրքերում: Այն, ինչը որ դուք հետագայում փորձելու եք ստեղծել, այդ ամենի հիմքը գիտելիքն է, ինչն ամփոփված է գրքերում»,- նկատել է պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը:

В парламенте Армении отметили День дарения книг
С 19 февраля 2008 года в Армении и Арцахе отмечается как День дарения книг. Выбор дня не случаен – всеармянский поэт Ованнес Туманян родился 19 февраля 1869 года.
По случаю необычного и красивого праздника проводятся литературные мероприятия, встречи с известными писателями, чтения и обсуждения книг. Не остался в стороне от праздника и парламент, где ежегодно традиционно дарят и получают книги.
В связи с праздником законодательный орган посетили учащиеся и учителя Ереванской средней школы № 55 им. А.Чехова. Их гостеприимно встретили в библиотеке депутаты парламента, сотрудники аппарата, отметившие огромную важность чтения. Мероприятие проходило в теплой и непринужденной обстановке, декламировались четверостишия Ованнеса Туманяна.
Вице-спикер, исполняющий обязанности председателя НС Акоп Аршакян подчеркнул важность образования, призвав молодежь учиться и не переставать мечтать, депутат Артур Ованнисян добавил, что сегодня государство делает все для получения гражданами достойного образования, реализации своих планов, развития государства.
«Скажи мне, какие книги ты читаешь, и я скажу, кто ты», - перефразировал депутат Армен Хачатрян известную поговорку, подчеркнув важность чтения правильных книг. «Как вы выбираете друзей, так и книги», - заметил он.
«Все хорошее в мире люди вместили в книги. То, что вы попытаетесь создать в будущем, основано на знаниях, обобщенных в книгах», - подчеркнул депутат Ваагн Алексанян.
В завершение встречи гости ознакомились со зданием парламента, посетили зал заседаний Национального Собрания.