Թիրախավորելով Արցախի նախագահին Ադրբեջանը թիրախավորում է ողջ արցախցիներիս. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյան
19/02/2022 13:30
Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը անդրադարձել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի դեմ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հնչեցրած սպառնալիքներին:
«Մեզ համար գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը պարբերաբար շարունակում է և պիտի շարունակի իր այս նենգ, ապակառուցողական քաղաքականությունը: Պատերազմից հետո հատկապես, ո՞վ է տեսել Ադրբեջանից մի կառուցողական խոսք, ամեն ինչ արվում է, որպեսզի Արցախը, որպես հայկական վերացնի: Եվ պատահական չէ գերիների բանտարկությունը, մշակութային եղեռնը և վերջապես պետական այսպես ասած, կառուցների նկատմամբ տեռորը: Որովհետև ի դեմս Արցախի պետության Սահմանադրությամբ հանդես է գալիս Արցախի նախագահը: Այս անգամ թշնամին թիրախավորել է Արցախի նախագահի ինստիտուտը, ինչը փաստում է, որ Արցախի պետականությունը բառիս բուն իմաստով վտանգված է: Թիրախավորելով ԱՀ նախագահին Ադրբեջանը թիրախավորում է ողջ արցախցիներիս: Ես՝ որպես արցախցի, որպես հայ, որպես հոգևորական դատապարտում եմ Ադրբեջանի ապակառուցողական որոշումները: Ի գիտություն Ադրբեջանի արցախցիներս կանգնած ենք մեր նախագահի կողքին եւ պատրաստ ենք ապահովվել մեր նախագահի անվտանգությունը», - ասել է նա:

Нацеливаясь на президента Арцаха, Азербайджан нацеливается на всех арцахцев – епископ Вртанес  Абрамян
19/02/2022 15:08
Нацеливаясь на президента Арцаха, Азербайджан нацеливается на всех арцахцев – епископ Вртанес Абрамян
Предводитель Арцахской епархии ААЦ епископ Вртанес Абрамян обратился к озвученным азербайджанскими властями угрозам в адрес президента Республики Арцах Араика Арутюняна, сообщает Арцахская епархия.
«Для нас не секрет, что Азербайджан продолжает и будет продолжать, свою коварную, деструктивную политику. Кто слышал, особенно после войны, хоть какое-то конструктивное слово от Азербайджана? Делается все, чтобы Арцах как армянская земля, был уничтожен. И арест пленных, и культурный геноцид и, наконец, террор в отношении государственных структур неслучайны. Потому что, главой государства Арцах, согласно Конституции, является президент Арцаха. В этот раз враг нацелился на институт президента Арцаха, что свидетельствует о том, что государственность Карабаха, в буквальном смысле слова, под угрозой. Нацелившись на президента Арцаха, Азербайджан нацеливается и на всех арцахцев. Я, как арцахец, как армянин, как священнослужитель, осуждаю деструктивные решения Азербайджана. К сведению Баку, мы – арцахцы – стоим рядом со своим президентом и готовы обеспечить его безопасность», - говорится в заявлении епископа Абрамяна.