Ադրբեջանի կողմից ՀՀ նախկին նախագահների նկատմամբ հետախուզում հայտարարելը որևէ հիմք չունի. անհիմն է ու ապօրինի. Գլխավոր դատախազություն
Ադրբեջանի կողմից պատերազմից հետո Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների քաղաքացիների նկատմամբ քրեական հետապնդումներ և հետախուզումներ հայտարարելը որևէ հիմք չունի. դրանք անհիմն են ու ապօրինի, այս մասին Aysor.am-ին ասացին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից՝ արձագանքելով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու և նրանց նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասին Ադրբեջանի հայտարարությանը։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից վստահեցրեցին՝ Բաքվի կողմից միջազգային հետախուզումներ հայտարարելու հետ կապված դիմում են համապատասխան քայլերի։
«Դատախազությունն իրականացրել և իրականացնում է անհրաժեշտ բոլոր գործողությունները նմանատիպ տեղեկություններն ի հայտ գալուց հետո, որպեսզի ԱՊՀ-ի խողովակներով, միջազգային համագործակցության խողովակներով նման հարցումները, նման միջնորդությունները որևէ ընթացք չստանան»,- նշեցին դատախազությունից։
Նշենք, որ Հայաստանի նախկին երկու նախագահների գրասենյակներն արձագանքել են Ադրբեջանի հայտարարությանը։
Սերժ Սարգսյանի գրասենյակը հայտարարել է. «Չի՛ հաջողվելու կանգնեցնել Սերժ Սարգսյանին. նա շարունակելու է ներկայացնել Հայաստանի ազգային, պետական շահերը»։
Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակն էլ արձագանքել է. «Չենք զարմանա, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ Ադրբեջանում հարուցված քրեական գործը միացվի Սիլվա Համբարձումյանի ցուցմունքներով կարված գործին»։

Объявление в розыск экс-президентов Армении безосновательно и незаконно – генеральная прокуратура Армении
Уголовные преследования в отношении граждан Армении и Республики Арцах, их объявление в розыск после войны Азербайджаном безосновательно и незаконно, заявили Aysor.am в генеральной прокуратуре Армении, комментируя заявление Баку о привлечении к уголовной ответственности и объявлении в розыск второго и третьего президентов Армении, Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна.
В генеральной прокуратуре заверили, что в связи с объявлением международного розыска со стороны Баку, они предпринимают соответствующие шаги.
«Прокуратура осуществляла и осуществляет все необходимые действия после распространения подобных сведений, чтобы подобные запросы, ходатайства не рассматривались по каналам СНГ и каналам международного сотрудничества», - отметили в прокуратуре.
Отметим, что офисы экс-президентов Армении ответили на заявление Азербайджана.
Офис Сежа Саргсяна заявил: «Ни действующему внутри Армении режиму, ни зарубежным преследователям Сержа Саргсяна не удастся остановить его на пути реализации своей миссии».
Офис Роберта Кочаряна заявил: «Не будем удивлены, если возбужденное в Азербайджане уголовное дело против Роберта Кочаряна объединят с делом, сшитым на основе показаний Сильвы Амбарцумян, и наши прокуроры с большим усердием защитят его в суде».