ՔՊ-ն կողմ արտահայտվեց Արցախը Ադրբեջանի կազմում թողնելուն. իշխանությունը Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ Հայաստանը տանում է նոր կապիտուլացիայի. Անդրանիկ Թևանյան
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանի կարծիքով՝ Ազգային ժողովում այսօր իշխանությունը «խայտառակ ու ամոթալի» որոշում կայացրեց։
«Որ ասեմ շատ անսպասելի էր, սուտ կլինի, բայց որ այսքան բացահայտ ու այսքան ակնհայտ ողջունվի իշխող խմբակցության կողմից թուրքամետ քաղաքականությունը, նույնիսկ ես չէի սպասում, որ իրենց շատ լավ գիտեմ ուղնուծուծով», - լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Թևանյանը։
Նա նշեց, թե «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը, փաստացի, կողմ արտահայտվեց «Շուշիի հռչակագրին»։
«Կողմ արտահայտվեցին Արցախը Ադրբեջանի կազմում թողնելուն, կողմ արտահայտվեցին Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից հրաժարվելուն, կողմ արտահայտվեցին «Զանգեզուրի միջանցքին», կողմ արտահայտվեցին թուրք-ադրբեջանական բոլոր նախապայմաններին. սա բերելու է նոր ողբերգության, մեր քաղաքացիները պետք է իմանան, որ 1915 թվականի կրկնությունը նախապատրաստվում է հիմա ՀՀ իշխանությունների կողմից», - ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Անդրանիկ Թևանյանի խոսքով՝ Հայաստանի իշխանությունը համագործակցաբար Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ Հայաստանը տանում է նոր կապիտուլացիայի։
Հիշեցնենք՝ Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվեց «Հայաստան» խմբակցության առաջարկը՝ հայտարարություն տարածել Թուրքիայի ու Ադրբեջանի խորհրդարանների կողմից վավերացված «Շուշիի հռչակագրի» կապակցությամբ։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ձեռնպահ քվեարկեց «Հայաստան» խմբակցության առաջարկած նախագծին։

«Гражданский договор» выступил за то, чтобы Арцах остался в составе Азербайджана: власти ведут Армению к новой капитуляции – Андраник Теванян
Депутат парламента от фракции «Армения» Андраник Теванян считает, что сегодня в Национальном Собрании власти приняли «позорное и постыдное» решение.
«Не могу сказать, что это было неожиданностью, но чтобы протурецкая политика так открыто и явно приветствовалась правящей фракцией, даже я не ожидал, зная их до мозга костей», - заявил Теванян в беседе с журналистами.
Он отметил, что «Гражданский договор» фактически выразился за «Шушинскую декларацию».
«Они выступили за то, чтобы Арцах остался в составе Азербайджана, за отказ от международного признания Геноцида армян, за«Зангезурский коридор». Выступили за все турецко-азербайджанские предусловия. Это приведет нас к новой трагедии, наши граждане должны знать, что сейчас властями Армении подготавливается повторение 1915 года», - сказал депутат.
По словам Андраника Теваняна, власти Армении при сотрудничестве с Турцией и Азербайджаном ведут Армению к новой капитуляции.
Напомним, сегодня на заседании постоянной парламентской комиссии по внешним связям обсуждался предложенный фракцией «Армения» проект заявления Национального Собрания Армении в связи с ратификацией парламентами Азербайджана и Турции «Шушинской декларации».
Фракция «Гражданский договор» воздержалась от голосования по проекту заявления фракции «Армения».
Парламент Армении 23 февраля созовет внеочередное заседание, в повестку которого входит один вопрос – проект заявления Национального Собрания Армении в связи с ратификацией парламентами Азербайджана и Турции «Шушинской декларации».