Սթափվեք, առիթ եք տալու ողջ հայությունը գա այն եզրակացության, որ սպասարկում եք թուրք-ադբեջանական տանդեմի շահերը. Արմեն Ռուստամյանն՝ իշխանությանը
21/02/2022 11:02
Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվեց «Հայաստան» խմբակցության առաջարկը՝ հայտարարություն տարածել Թուրքիայի ու Ադրբեջանի խորհրդարանների կողմից վավերացված «Շուշիի հռչակագրի» կապակցությամբ։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը հայտարարեց, թե բացառիկ շանս է իշխանության հետ համատեղ հայտարարություն ընդունելու։ Նա ՔՊ-ին կոչ արեց գոնե համատեղ մեկ նախադասություն ընդունեն, մնացած տեքստը կարող են փոխել։
« «Շուշիի հռչակագիրը» իր սադրիչ ու ապակառուցողական բնույթով անընդունելի է Հայաստանի համար։ Այս մի նախադասությունը եկեք համատեղ ընդունենք, մնացածն ինչ ուզում եք ավելացրեք ու պակասեցրեք, իսկ եթե դուք այս նախադասությունը չեք ընդունում, հենց այդպես էլ ասեք», - նշեց նա։
Ռուստամյանն ընդգծեց՝ այո, Թուրքիան ու Ադրբեջանը բացառիկ օրինակ են ցույց տալիս, թե ինչպես կարելի է օրենսդիրով ու գործադիրով միասնական քաղաքականություն վարել ու դա էլ անում են։
«Մեր խորհրդարանը, եթե դրան չարձագանքի, հիմնավոր կասկած է առաջանում, որ մենք ուղղակի սպասարկում ենք թուրք-ադրբեջանական շահերը, ուրիշ եզրակացություն չի բխելու։ Սթափվեք, եթե դուք սխալ քվեարկեցիք ու չմիացաք այդ ձևակերպմանը, դուք ուղղակի առիթ եք տալու, որ ողջ հայությունը գա այն եզրակացության, որ դուք սպասարկում եք թուրք-ադբեջանական տանդեմի շահերը», - նշեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը։
Նա իշխանությանը կոչ արեց, որ հայտարարեն՝ իրենց համար ընդունելի է «Շուշիի հռչակագիրը»։
«Վավերացրեք «Շուշիի հռչակագիրը, վերջանա գնա», - ասաց պատգամավորը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ձեռնպահ քվեարկեց «Հայաստան» խմբակցության առաջարկած նախագծին։
Հիշեցնենք՝ Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի խորհրդարանը պարտավոր է արձագանքել ու գնահատական տալ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի խորհրդարանների կողմից վավերացված «Շուշիի հռչակագրին»։
Պատգամավորը ներկայացրել է ԱԺ հայտարարության տեքստի նախագիծը, որը դրել են շրջանառության մեջ և առաջարկում են խորհրդարանին ընդունել այն։

Армен Рустамян: Придите в себя, вы даете всему армянству повод для вывода, что вы обслуживаете интересы турецко-азербайджанского тандема
21/02/2022 12:18
На заседании постоянной парламентской комиссии по внешним связям обсуждается предложенный фракцией «Армения» проект заявления Национального Собрания Армении в связи с ратификацией парламентами Азербайджана и Турции «Шушинской декларации».
Депутат от фракции «Армения» Армен Рустамян заявил, что это исключительный шанс для принятия совместного заявления с властями. Он призвал «Гражданский договор» принять хоть одно предложение, остальной текст могут изменить.
«"Шушинская декларация" по своему провокационному и деструктивному характеру неприемлема для Армении. Давайте совместно примем это предложение, в остальном тексте можете добавить или изменить, что хотите. А если вы не хотите принять это предложение, то просто скажите об этом», - отметил он.
Армен Рустамян подчеркнул, что Турция и Азербайджан демонстрируют пример проводимой законодательной и исполнительной властью единой политики и делают это.
«Если наш парламент не отреагирует на это, то возникнет обоснованное подозрение, что мы просто обслуживаем турецко-азербайджанские интересы, другого вывода нет. Придите в себя, если вы проголосуете неправильно и не присоединитесь к этой формулировке, то просто дадите всему армянству повод для вывода, что вы обслуживаете интересы турецко-азербайджанского тандема», - отметил депутат фракции «Армения».
Он призвал власти, чтобы заявили, что для них приемлема «Шушинская декларация».
«Ратифицируйте "Шушинскую декларацию" и покончим с этим», - сказал депутат.
Фракция «Гражданский договор» воздержалась от голосования по проекту заявления фракции «Армения».
Напомним, депутат парламента от фракции «Армения» Андраник Теванян заявил, что Национальное Собрание Армении обязано отреагировать и дать оценку ратифицированной парламентами Турции и Азербайджана «Шушинской декларации».
По словам Андраника Теваняна, положения этого документа – вызов Декларации независимости Армении, существованию Армении и Арцаха.
Депутат представил проект заявления Национального Собрания Армении, который введен в обращение и предлагается для утверждения парламентом.