Իշխանությունները հայ ժողովրդին տանում են նոր զիջումների, նոր կորուստների և նոր պատերազմի. Իշխան Սաղաթելյան
21/02/2022 15:24
Օկուպացված Շուշիում 2021թ. հունիսի 15-ին Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահները ստորագրել են հռչակագիր, որը լրջագույն սպառնալիքներ և մարտահրավերներ է առաջացնում ՀՀ տարածքային ամբողջականության ապահովման, Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցերում, այս մասին Facebook-յան իր էջում գրել է ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա հիշեցրել է, որ վերջերս այս հռչակագիրը նաև վավերացվեց Ադրբեջանի և Թուրքիայի խորհրդարանների կողմից:
«ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը հանդես էր եկել նախաձեռնությամբ և շրջանառության մեջ էր դրել հայտարարության տեքստ, որով ՀՀ խորհրդարանը՝ որպես առաջնային մանդատ կրող պետական կառույց, պետք է իր գնահատականը տար հռչակագրի վավերացմանը՝ այդպիսով ընդգծելով, որ Շուշիի հռչակագիրը՝ իր սադրիչ և ապակառուցողական բնույթով, անընդունելի է ՀՀ-ի համար:
Ինչպես ենթադրվում էր՝ այսօր ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում իշխող ուժը մերժեց Շուշիի հռչակագրի վավերացումը դատապարտող հայտարարության նախագիծը:
Մերժելով հայտարարության ընդունումը՝ ՔՊ-ն վերահաստատեց` թուրք-ադրբեջանական տանդեմի շահերը սպասարկելու իր հանձնառությունը և մեկ անգամ ևս փաստեց, որ իրենք ընտրել են թրքացման ճանապարհը:
Խաղաղություն հաստատելու անվան տակ օրվա իշխանությունները հայ ժողովրդին տանում են նոր զիջումների, նոր կորուստների և նոր պատերազմի», - ընդգծել է Սաղաթելյանը։

Власти ведут армянский народ к новым уступкам, новым потерям и новой войне – Ишхан Сагателян
Президенты Турции и Азербайджана 15 июня 2021 года подписали в оккупированном Шуши декларацию, которая представляет серьезнейшую угрозу для обеспечения территориальной целостности Республики Армения, реализации права Арцаха на самоопределение, международного признания Геноцида армян, написал на своей странице в Facebook вице-спикер парламента Ишхан Сагателян.
Он напомнил о том, что недавно эта декларация была также ратифицирована парламентами Азербайджана и Турции.
«Фракция Национального Собрания «Армения» выступила с инициативой и ввела в обращение текст заявление, которым парламент Армении, как орган с первичным мандатом, должен был дать свою оценку ратификации декларации парламентами Турции и Азербайджана, подчеркнув, что «Шушинской декларации» по своему провокационному и деструктивному характеру неприемлема для Армении.
Как и предполагалось, сегодня в постоянной комиссии по внешним связям был отклонен проект заявления, осуждающего ратификацию Шушинской декларации.
Отклонив принятие заявления, «Гражданский договор» вновь подтвердил свое обязательство обслуживать интересы турецко-азербайджанского тандема и еще раз констатировал, что они избрали путь отуречивания Армении.
Под предлогом установления мира действующая власть ведет армянский народ к новым уступкам, новым потерям и новой войне», - подчеркнул Ишхан Сагателян.