Կլինի շահ, կլինի Արցախի անկախության ճանաչման նախադեպի կիրառում, չի լինի շահ՝ նախադեպը կարող է դարերով փոշոտվել որևէ դարակում. քաղտեխնոլոգ
22/02/2022 14:16
Լուգանսկի և Դոնեցկի անկախության ճանաչումը Արցախի միջազգային ճանաչման համար նախադեպային կարող է լինել, եթե դա անհրաժեշտ լինի աշխարհաքաղաքական ուժային կենտրոններին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանը՝ հավելելով, որ Արցախի միջազգային ճանաչմանը նպաստող նախադեպային օրինակներ եղել են նաև նախկինում։
«Եթե Արցախի միջազգային ճանաչումը պետք լինի գեոքաղաքական կենտրոններին, ապա նրանք նախադեպ կգտնեն, որը հիմք կընդունեն և կտարածեն Արցախի վրա։ Եթե անհրաժեշտություն, համատեղ շահ չկա, ապա կարող է հազար հատ նախադեպ լինել, ընդ որում՝ նաև պատճեն-նախադեպեր՝ թե՛ պատմական, թե՛ քաղաքական առումներով, թե՛ միջազգային իրավունքի տեսակետից, բայց դրանք չկիրառվեն, և հարցը դարերով օդում կախված մնա, իսկ երբեմն նաև՝ փակվի», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Մեր զրուցակցի համոզմամբ՝ Արցախի միջազգային ճանաչման հարցում Հայաստանը չպետք է շարժվի այն տրամաբանությամբ, որ եթե կան նախադեպեր, ապա հերթում հաջորդն Արցախի անկախության ճանաչումն է։
«Կրկնում եմ՝ կլինի շահ, կլինի նախադեպի կիրառում, չի լինի շահ՝ նախադեպը կարող է դարերով փոշոտվել որևէ դարակում։ Այս պահի դրությամբ Արցախի միջազգային ճանաչման դրական ազդակներ չկան։ Բայց սա չի նշանակում, որ կան աշխարհաքաղաքական կենտրոններ, որոնք ուզում են, որպեսզի Արցախի կարգավիճակի հարցը փակվի այն մոդելով և ճանապարհով, որի մասին խոսում և երազում է Իլհամ Ալիևը։ Կարծում եմ՝ այսօրվա դրությամբ Արցախի անկախության հարցն ուղղակի սառեցված վիճակում է», - նշեց Վիգեն Հակոբյանը։
Քաղտեխնոլոգի համոզմամբ՝ Արցախի միջազգային ճանաչման դրական ազդակներ կային դեռ մի քանի տարի առաջ, երբ Ադրբեջանի նախագահը բողոքում էր, որ փակ դռների հետևում իրեն ստիպում են ճանաչել Արցախի անկախությունը։
Հիշեցնենք, որ երեկ ուշ երեկոյան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագրեր է ստորագրել Լուգանսկի և Դոնեցկի անկախությունը ճանաչելու մասին։
Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է անհապաղ ճանաչել Լուգանսկի և Դոնեցկի ինքնիշխանությունը, և շուտով այդ համաձայնագրերը կվավերացվեն Պետդումայում։

Будет выгода, прецедент будет применен для признания независимости Арцаха, не будет выгоды, прецедент может веками пылиться в каком-то ящике – Виген Акопян
22/02/2022 15:43
Признание независимости Луганска и Донецка может стать прецедентом для международного признания Арцаха, если это будет необходимо геополитическим центрам, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политтехнолог Виген Акопян, добавив, что способствующие международному признанию Арцаха примеры прецедентов были также в прошлом.
«Если международное признание Арцаха будет нужно геополитическим центрам, то они найдут прецедент, который примут за основание и распространят на Арцах. Если нет необходимости, общего интереса, то могут быть тысячи прецедентов, причем, даже прецеденты-копии – и в историческом и политическом плане, и с точки зрения международного права, но они не будут применены, и вопрос будет веками висеть в воздухе, а иногда даже закрыт», - сказал политтехнолог.
По убеждению Вигена Акопяна, в вопросе международного признания Арцаха Армения не должна руководствоваться логикой, что если есть прецеденты, что признание независимости Арцаха будет следующим на очереди.
«Повторяю, будет выгода, прецедент будет применен, не будет выгоды, прецедент может веками пылиться в каком-то ящике. По состоянию на данный момент, положительных импульсов для международного признания Арцаха нет. Но это не значит, что есть геополитические центры, которые хотят, чтобы вопрос статуса Арцаха был закрыт по той модели или пути, о котором говорит и мечтает Ильхам Алиев. На мой взгляд, на сегодняшний день вопрос независимости Арцаха просто в замороженном состоянии», - отметил Виген Акопян.
По убеждению политтехнолога, положительные сигналы относительно международного признания Арцаха были еще несколько лет назад, когда президент Азербайджана жаловался, что за закрытыми дверями его вынуждают признать независимость Арцаха.
Напомним, вчера поздно вечером президент РФ Владимир Путин подписал указ о признании независимости Донецкой и Луганской народных республик.
«Прошу Федеральное собрание Российской Федерации поддержать это решение, а затем и ратифицировать договор о дружбе и взаимопомощи с обеими республиками», - сказал он.