«Ինչի մեջ են ինձ մեղադրում, անհասկանալի է». Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները ՍԴ դիմելու միջնորդություն ներկայացրեցին
22/02/2022 13:58
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը։
Ռոբերտ Քոչարյանը կրկին հայտարարեց՝ իրեն առաջադրված մեղադրանքն անհասկանալի է։
«Փաստաբաններին միշտ ասում եմ՝ ինձ բացատարեք՝ ինչի մեջ են ինձ մեղադրում, որովհետև նկարագրված չէ որևէ գործողություն, թե ես ինչ եմ արել։ Ինչ-որ մեղադրանքներ են, բայց, թե ես ինչ դերակատարություն եմ ունեցել, անհասկանալի է։ Իմ փաստաբաններն ինձ ասում են՝ մենք էլ չենք հասկանում», - հայտարարեց Քոչարյանը։
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը Սահմանադրական դատարան դիմելու միջնորդություն ներկայացրեց. պաշտպանը պահանջում է կասեցնել այս գործի վարույթը, մինչև ՍԴ-ն որոշում կկայացնի։
Ալումյանի խոսքով՝ միջնորդության առարկան օրենսդրական բացն է․ Քր․ Դատ․-ը գործը քննող դատարանին հնարավորություն չի տալիս պարզաբանելու ամբաստանյալին առաջադրված մեղադրանքն այն դեպքերում, երբ այդ մեղադրանքը շարադրված է ոչ պարզ ձևով և միաժամանակ նման պարտավորություն չի դնում մեղադրողի վրա։
Պաշտպանը պնդեց` այն, որ դատարանը օրենքով հնարավորություն չունի պարզաբանելու մեղադրանքը, հակասում է Սահմանադրության 67-րդ հոդվածի 1 կետին և 63 հոդվածի 1 մասին։
Մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը հայտարարեց, թե միջնորդությունը բացարձակ հիմնավորված չէ ու ենթակա է մերժման։
Բաղդասարյանը պարզաբանեց, թե ինչի համար է մեղադրվում Քոչարյանը. «Մեղադրվում է խոշոր չափով կաշառք ստանալու մեջ. մանրամասն նկարագրվել է, թե ով ում հաշվին ինչի համար ինչքան գումար է փոխանցել»։
Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ. որոշումը կհրապարակվի մարտի 1-ին՝ ժամը 13։00-ին։
Հիշեցնենք՝ նախորդ դատական նիստում Դատախազ Պետրոս Պետրոսյանն ընթերցեց մեղադրական ճառի եզրափակիչ մասը, ըստ որի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղսագրվում է ՀՀ Քր․ Օր․-ի 311 հոդվածի մաս 4 կետ 2-ով նախատեսված արարքը, իսկ ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանին՝ Քր․ Օր․-ի 311 հոդվածի մաս 4 կետ 2 և 190 հոդվածի մաս 3 կետ 1-ով նախատեսված արարքները։
«Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 1998թ․ ապրիլի 9-ից մինչև 2008 թվականի ապրիլի 9-ը զբաղեցնելով ՀՀ Նախագահի պաշտոնը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով «Թի Էս Էս Սի Արմենիա» ՍՊԸ միակ մասնակից և տնօրեն Սիլվա Համբարձումյանի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու, այն է՝ այդ ընկերությանը տրամադրված ընդերքն օգտակար հանածոների շահագործման նպատակով ուսումնասիրության հատուկ լիցենզիաներով ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը ՀՀ-ում ոչ ռեզիդենտ ընկերությանը վաճառելու գործարքին չխոչընդոտելու համար, 2008 թվականի փետրվարին և մայիսին Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 927․000․000 ՀՀ դրամին համարժեք 3․000․000 ԱՄՆ դոլար կաշառք։
Արմեն Գևորգյանը մեղադրվում է այն բանի համար, որ նա, 2006 թվականի փետրվարից մինչև 2008 թվականի ապրիլի 21-ը հանդիսանալով պետական մարմնում պաշտոնատար անձ, վերոնշյալ գործարքի շրջանակներում Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ Սիլվա Համբարձումյանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 309․000․000 ՀՀ դրամին համարժեք 1․000․000 ԱՄՆ դոլար կաշառք և օրինականացրել է ստացված եկամուտները», - նշվում է մեղադրանքի մեջ։

«Непонятно, в чем меня обвиняют» – адвокаты  Роберта Кочаряна подали ходатайство об обращении в Конституционный суд
22/02/2022 15:15
«Непонятно, в чем меня обвиняют» – адвокаты Роберта Кочаряна подали ходатайство об обращении в Конституционный суд
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян  проходит заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна.
Роберт Кочарян снова заявил, что он не понимает сути обвинения.
«Я всегда говорю адвокатам, объясните мне, в чем меня обвиняют, поскольку не описано какое-либо действие, что я сделал. Какие-то обвинения, но непонятно, какую роль я сыграл в этом. Мои адвокаты говорят мне: мы тоже не понимаем», - заявил Роберт Кочарян.
Адвокат Роберта Кочаряна Айк Алумян представил ходатайство об обращении в Конституционный суд: защитник требует приостановить производство по делу, до решения Конституционного суда.
По словам Алумяна, предметом ходатайства является законодательный пробел: Уголовно-процессуальный кодекс не дает суду возможность разъяснить выдвинутое подсудимому обвинение в тех случаях, когда обвинение изложено не в простой форме и одновременно не возлагает такого обязательства на обвинителя.
Адвокат утверждает, что у суда нет возможности по закону разъяснить обвинение, что противоречит пункту 1 статьи 67 и части 1 статьи 63 Конституции.
Прокурор Геворк Багдасарян заявил, что представленное ходатайство абсолютно необоснованное и подлежит отклонению.
Багдасарян разъяснил, в чем обвиняется Кочарян: «Обвиняется в получении взятки в крупном размере: подробно описано, кто и за счет кого, для чего и какую сумму передал».
Суд удалился в совещательную комнату, решение будет оглашено 1 марта, в 13:00.
Напомним, на заседании 15 февраля прокурор Петрос Петросян зачитал заключительную часть обвинительной речи, согласно которой второму президенту Армении Роберту Кочаряну инкриминируется деяние, предусмотренное пунктом 2 части 4 статьи 311 Уголовного кодекса Армении, а бывшему вице-премьеру Армену Геворкяну – деяния, предусмотренные пунктом 2 части 4 статьи 311 и пунктом 1 части 3 статьи 190 Уголовного кодекса Армении.
«Роберту Кочаряну предъявлено обвинение в том, что он в период с 9 апреля 1998 года по 9 апреля 2008 года, занимая должностьПрезидента Республики Армения, используя служебное положение, способствовал выполнению действий в пользу единственного участника и директора ООО «Ти Эс Эс Армения» Сильвы Амбарцумян. В частности, не воспрепятствовал сделке по продаже 100% доли компании, имеющей лицензию на геологическое изучение предоставленных компании недр с целью поисков и оценки месторождений полезных ископаемых, компании-нерезиденту Армении, в феврале и мае 2008 года через Самвела Майрапетяна получил от нее взятку в особо крупном размере – 927.000.000 драмов (3.000.000 долларов США).
Армен Геворкян обвиняется в том, что он, являясь в период с февраля 2006 года по 21 апреля 2008 года должностным лицом в государственном органе, в рамках вышеупомянутой сделки получил через Самвела Майрапетяна от Сильвы Амбарцумян  взятку в особо крупном размере – 309․000․000 драмов (1.000.000 долларов США) и легализовал полученные доходы», - отмечается в обвинении.