Հայհոյանքը քրեականացնող հոդվածը դարձել է քաղաքական գործիչներին ու պաշտոնյաներին պաշտպանող հոդված. ՄԻՊ
23/02/2022 11:21
Հիմա մեզ անհրաժեշտ է երկրում վերականգնել հանրային համերաշխությունը։ Ցավոք, ներդրված դատապարտելի դիսկուրսների պատճառով այսօր խաթարված է հանրային համերաշխությունը, աշխատանքային գործունեությունն ամփոփող ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Ցավոք, դրա վերականգնելու հեռանկարները շատ մշուշոտ են։ Մասնավորապես, դատապարտելի է, որ հասարակական-քաղաքական հարթակ բերվեց նոր ու նախկին, սև ու սպիտակ դիսկուրսը՝ ըստ էության հասարակությանը բաժանելով խմբերի։ Սրան ավելացան դարձյալ դատապարտելի՝ «Ժեխ», «զոմբիներ», «պիցցայակեր», «ծախված» պիտակավորումները։ Ստիպված եմ այս բառերն արտաբերել, որպեսզի ցույց տամ հասարակությանը պառակտող դիսկուրսները։ Սա սկզբունքորեն նպաստել է երկրում ատելության և անհանդուրժողականության մթնոլորտի աճին։ Անթույլատրերի է հայհոյանքի դիսկուրսը, որ բերվել է հանրային տիրույթ, ես կարծում եմ, որ պետությունն այստեղ լրջագույն անելիք ունի, մինչդեռ պետությունն ինքն էլ նպաստում է այս ամենի աճին և հետո անթույլատրելի մեթոդներով սկսում է պայքարել իր իսկ նպաստած խնդիրների դեմ», - ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Նա նշեց, որ ընտրությունների ժամանակ ատելությունն ու վիրավորանքը հանել են ամենաբարձր աստիճանի, հետո սկսել քրեական օրենսդրությամբ, ամենակոշտ մեթոդով պայքարել դրա դեմ։
Թաթոյանն ասաց, թե խոսքը բոլորին է վերաբերում, նաև՝ պետական պաշտոնատար անձանց։
«Այդ նոր ընդունված հոդվածը դարձել է քաղաքական գործիչներին ու պաշտոնյաներին պաշտպանող հոդված և ընդհանրպես չի վերացրել այս հայհոյանքն ու վիրավորանքը մեր հանրային դիսկուրսից», - ասաց Արման Թաթոյանը։

Закон о криминализации оскорблений превратился в средство защиты политических деятелей и должностных лиц – Арман Татоян
23/02/2022 12:28
Сейчас нам необходимо восстановить общественную солидарность в стране. К сожалению, общественная солидарность нарушена из-за введенного предосудительного дискурса, заявил сегодня на заключительной пресс-конференции Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
«К сожалению, перспектива восстановления довольно призрачна. В частности, предосудительно, что в общественно-политическую жизнь был введен дискурс «белых и черных», что по сути, разделило общество на группы. К этому прибавилось предосудительное приклеивание ярлыков – «зомби», «плебс», «любители пиццы», «продажные». Я вынужден произносить эти слова, чтобы продемонстрировать дискурсы, которые раскалывают общество. Это принципиально способствовало росту атмосферы ненависти и нетерпимости в стране. Предосудителен также дискурс ругательств, который введен в общественную жизнь. Я считаю, что государству предстоит серьезнейшая работа в этой сфере, в то время как государство само способствует росту всего этого, а потом недопустимыми методами начинает бороться против созданных им же проблем», - сказал омбудсмен Армении.
Он отметил, что самого высокого уровня риторика ненависти и оскорбления достигли во время выборов, потом, используя уголовный кодекс, начали самыми жесткими методами бороться против этого.
Арман Татоян сказал, что это касается всех, в том числе государственных должностных лиц.
«Эта недавно принятая статья стала статьей, которая защищает политических деятелей и должностных лиц, и ругательства и оскорбления вообще не исчезли из нашего общественного дискурса», - сказал Арман Татоян.