Եթե ՀՀ ԱԳՆ-ն Արցախի հարցն է մոռացության մատնում, բնականաբար, չի կարող Դոնեցկի և Լուգասկի անկախությունը ճանաչել. քաղտեխնոլոգ
ՀՀ արտգործնախարարության հայտարարությունը, որ Հայաստանի օրակարգում Դոնեցկի և Լուգանսկի անկախությունը ճանաչելու հարց չկա, լիովին սպասելի էր, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը։
«Եթե ՀՀ արտգործնախարարն Արցախի հարցն է մոռացության մատնում, ապա, բնականաբար, չի կարող Դոնեցկի և Լուգասկի անկախությունը ճանաչել, որովհետև դա, միանշանակ, կհարուցի Արևմուտքի խիստ դժգոհությունը։
Երկրորդը՝ կհարուցի Վրաստանի խիստ դժգոհությունը։ Իսկ Վրաստանը, ինչպես հայտնի է, Հայաստանի համար կարևորագույն տրանսպորտային հանգույց է։
Երրորդը՝ Լուգանսկի և Դոնեցկի անկախության ճանաչումն անտրամաբանական կլինի, որովհետև Հայաստանը սուբյեկտ չէ՝ նման որոշումներ կայացնելու համար։ Հայաստանն ընդամենն օբյեկտ է, որն Արևմուտքի պահանջով այս պահի դրությամբ իրականացնում է այսպես կոչված խաղաղության քաղաքականություն՝ Ադրբեջանին կապելով միջինասիական երկրների հետ։
Օբյեկտները նման կարևոր որոշումներ չեն կարող ընդունել, առավել ևս, որ Արևմուտքը լուռ համաձայնությամբ դիտում է մարդու իրավունքների ոտնահարման փաստերը՝ դատավորների դատ, դատարանների շրջափակում և այլն։
Եթե նախկինում աղմուկ էին բարձրացնում, իսկ հիմա լռում են, նշանակում է՝ դա գին ունի։ Բնականաբար, ՀՀ իշխանությունները չեն կարող այդ գինը խախտել և ինչ-որ ճանաչման գործընթաց իրականացնել»,- ասաց քաղտեխնոլոգը։

Если глава МИД Армении предает забвению вопрос Арцаха, то как он может признать независимость Донецка и Луганска – политтехнолог
Заявление министерства иностранных дел Армении о том, что в повестке Армении нет вопроса о признании Донецкой и Луганской народных республик, было полностью ожидаемым, сказал в беседе с корреспондентом Aysor.am политтехнолог Армен Бадалян.
«Если глава МИД Армении предает забвению вопрос Арцаха, то естественно, он не может признать независимость Донецка и Луганска, поскольку это, безусловно, вызовет недовольство Запада.
Во-вторых, это вызовет крайнее недовольство Грузии. А Грузия, как известно, важный транспортный узел для Армении.
В-третьих, признание независимости Донецка и Луганска будет нелогичным, поскольку Армения – не субъект, чтобы принимать подобные решения. Армения всего лишь объект, который по требованию Запада в данный момент осуществляет так называемую политику мира – соединяя Азербайджан со среднеазиатскими странами.
Объекты не могут принимать такие важные решения, тем более, когда Запад молча наблюдает за фактами нарушения прав человека – судом судей, блокированием судов и т.д.
Если раньше поднимали шум, а сейчас молчат, значит, это имеет цену. Естественно, власти Армении не могут нарушить эту цену и начать какой-то процесс признания», - сказал политтехнолог.