Պատգամավոր Միրկիշիլին ադրբեջանական է անվանել Երևանի Կապույտ մզկիթը, որտեղ «իրական տերերը շուտով կկարողանան աղոթել»
23/02/2022 15:29
Ադրբեջանցի պատգամավորներն այցելել են Երևանի Կապույտ մզկիթ: Նրանցից Թահիր Միրկիշիլին ֆեյսբուքյան իր էջում լուսանկարներ է հրապարակել ու գրել.
«Մենք այցելեցինք Կապույտ մզկիթ։ Սա, որքան գիտենք, Ադրբեջանի միակ հուշարձանն է, որը պահպանվել է Երևանում։ Չնայած պատերին այլ պետության մասին գրություններին՝ մզկիթի պատերը, ճարտարապետությունը, ոգին մերն են։ Հուսով ենք, որ այս մզկիթում իրական տերերը շուտով կկարողանան կատարել իրենց աղոթքը։ Ի վերջո, ադրբեջանցիների աղոթքները միշտ բարի նպատակներով են, և դրանք լսվում են»։
Հիշեցնենք՝ Եվրանեսթի պատվիրակության կազմում Հայաստան այցելած Ադրբեջանի խորհրդարանի երկու պատգամավորներն այցելել են Երևանի Կապույտ մզկիթ։

Депутат Миркишили назвал Голубую мечеть в Ереване азербайджанской, где «настоящие хозяева вскоре смогут совершать свои молитвы»
23/02/2022 15:20
Азербайджанские депутаты в Ереване посетили Голубую мечеть.
Один из них - Таир Миркишили, опубликовал фотографии на своей странице в фейсбуке, написав:
«Мы побывали в Голубой мечети.
Насколько нам известно, это единственный сохранившийся в Ереване памятник Азербайджана. Несмотря на надписи на стенах, относящиеся к другому государству, стены, архитектура, дух мечети - наши.
Надеемся, что в этой мечети настоящие хозяева вскоре смогут совершать свои молитвы. Ведь молитвы азербайджанцев всегда с добрыми намерениями, и они бывают услышаны».