Հայաստանում փակ տարածքներում դիմակ կրելու պարտադիր պահանջը կհանվի (Տեսանյութ)
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ նկատում են Հայաստանում կորոնավիրուսային իրավիճակի կայունացում:
Առողջապահութւան նախարար Անահիտ Ավանեսյանն էլ հաստատեց՝ այո, գնում է կայուն նվազման. հաստատվել է կորոնավիրուսի 946 նոր դեպք, մահացել է 24 քաղաքացի:
«Այս պահին Հայաստանում շրջանառվում է «Օմիկրոն»-ի B1 ու B2 շտամերը: Կարծես, «Դելտա» շտամն իսպառ դուրս է մղվել», - ասաց նախարարը:
Նա նշեց, որ քաղաքացիները, որոնք պատվաստված չեն, ունենում են ծանր դեպքեր, լինում են նաև մահվան դեպքեր. պատվաստման առումով պետք է շարունակել պահել զգոնությունը:
«Մենք այս պահին ունենք առաջին դեղաչափը ստացած 1 միլիոն 80 հազար 715 քաղաքացի, որը կազմում է մեծահասակ բնակչության 47,9 տոկոսը, իսկ երկորրդ դեղաչափ ստացել է 905 հազար 624 քաղաքացի՝ 40 տոկոս», - նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ երրորդ դեղաչափով պատվաստվել է 20 հազար 169 քաղաքացի:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, թե նվազման տեմպը շարունակվելու է. հիմա քննարկում են դիմակների պարտադիր կրման պահանջը հանելու հարցը, անգամ, փակ տարածքներում:
Նախարարն էլ նշեց, թե վերանայելու են որոշ սահմանափակումներ. բժշկական կենտրոններում միայն պարտադիր կլինի դիմակ կրելը:

В Армении будет отменено обязательное ношение масок в закрытых помещениях
Сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян заявил, что за последние недели ситуация с распространением коронавируса в стране стабилизировалась.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян подтвердила, что зафиксировано стабильное сокращение, подтверждено 946 случаев заражения коронавирусом, скончались 24 человека.
«На данный момент в Армении циркулируют подтипы B1 и B2 омикрон-штамма коронавируса. Кажется, штамм «Дельта» полностью вытеснен», - сказала министр.
Она отметила, что у невакцинированных граждан болезнь протекает тяжелее, есть также случаи смерти. Посему в плане вакцинации необходимо проявлять бдительность.
«На данный момент первую дозу вакцины получили 1 млн. 80 тысяч 715 граждан, что составляет 47,9% взрослого населения, вторую дозу получили 905 тысяч 624 граждан – 40%», - отметила министр, добавив, что бустерной дозой вакцинировались 20 тысяч 169 граждан.
Премьер-министр Никол Пашинян сказал, что темп заболеваемости COVID-19 продолжит снижаться: сейчас обсуждается вопрос отменыобязательного ношения масок, даже в закрытых помещениях.
Министр отметила, что некоторые ограничения будут пересмотрены: ношение масок будет обязательным только в медицинских центрах.