«Ժողովուրդ». Օնիկ Գասպարյանի հայտարարության տակ ստորագրած գեներալներին ազատում են աշխատանքից
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Քաղաքական իշխանությունները շարունակում են ազատվել այն վարչության պետերից, գեներալներից, որոնք միացել էին Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գաասպարյանի հայտարարությանը՝ պահանջելով ՀՀ վարչապետի հրաժարականը: Ինչպես հայտնի է 2022 թվականի փետրվարի 18-ին Հանրապետության նախագահի լիազորությունները կատարող Ալեն Սիմոնյանի որոշմամբ և վարչապետի առաջարկությամբ Ռոմիկ Մարգարյանին ազատել էին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի թիկունքի պետվարչության պետի պաշտոնից: Եվ, ահա, մեկ տարի առաջ՝ 2021 թվականի փետրվարի 25-ին, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որում ասված էր.
«ՀՀ վարչապետը և կառավարությունն այլևս ի վիճակի չեն ընդունելու ադեկվատ որոշումներ՝ հայ ժողովրդի համար այս ճգնաժամային և ճակատագրական իրավիճակում: ՀՀ զինված ուժերը երկար ժամանակ համբերատար կերպով հանդուրժում էր գործող իշխանության կողմից զինված ուժերը վարկաբեկելուն ուղղված «գրոհները», սակայն ամեն ինչ ունի իր սահմանները: ՀՀ զինված ուժերը պատվով է կատարել իր պարտքը, իր ժողովրդի հետ ուս ուսի մարտնչել թշնամու դեմ: Գործող իշխանությունների անարդյունավետ կառավարումը և արտաքին քաղաքականությունում ցուցաբերած լրջագույն սխալները երկիրը հասցրել են կործանմանՍեզրին: Ստեղծված իրավիճակով պայմանավորվ ած՝ ՀՀ զինված ուժերը պահանջում են ՀՀ վարչապետի և կառավարության հրաժարականը, միաժամանակ նախազգուշացնում ձեռնպահ մնալ ժողովրդի դեմ ուժ կիրառելուց, ում զավակները զոհվել են՝ պաշտպանելով հայրենիքն ու Արցախը: Բանակը միշտ եղել է ժողովրդի հետ, ինչպես ժողովուրդն է բանակի հետ»:
Հայտարարությունը ստորագրել էին մի շարք ՊՆ պաշտոնյաներ, որոնց մեջ էր եղել նաև ՀՀ ԶՈւ թիկունքի պետ-վարչության պետ, գեներալ-մայոր Ռոմիկ Մարգարյանը»։

«Жоховурд»: Подписавшихся под заявление Оника Гаспаряна генералов отстраняют от службы
Газета «Жоховурд» пишет, что политическая власть продолжает избавляться от тех начальников управлений, генералов, которые присоединились к заявлению бывшего начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна с требованием отставки премьер-министра Армении.
Как известно, 18 февраля 20122 года исполняющий полномочия президента Ален Симонян, по предложению премьер-министра, подписал указ об освобождении Ромика Маргаряна от должности начальника Управления тыла Вооруженных сил Армении. Год назад, 25 февраля 2021 года, Генштаб ВС Армении выступил с заявлением, в котором говорилось:
«Премьер-министр и правительство Армении не в состоянии принимать адекватные решения в кризисной и судьбоносной ситуации. В течение долгого времени Вооруженные Силы РА терпеливо переносили "атаки" со стороны действующих властей, направленные на дискредитацию Вооруженных Сил со стороны действующей власти, но всему есть свой предел. Вооруженные Силы РА с честью выполнили свой долг – бороться плечом к плечу с своим народом против врага. Неэффективное управление действующих властей и серьезнейшие ошибки во внешней политике поставили страну на грань краха. В связи с создавшейся ситуацией Вооруженные Силы РА требуют отставки премьер-министра и правительства Республики Армения, одновременно предупреждая воздержаться от применения силы против народа, чьи дети погибли, защищая Родину и Арцах. Армия всегда была с народом, как и народ с армией».
Заявление подписали ряд должностных лиц Минобороны, среди которых также начальник Управления тыла ВС Армении, генерал-майор Ромик Маргарян.