«Facebook» սոցիալական ցանցի մուտքը Ռուսաստանում սահմանափակվելու է
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և զանգվածային հաղորդակցության բնագավառի վերահսկողության դաշնային ծառայությունը («Ռոսկոմնադզոր») մասամբ սահմանափակում է «Facebook» սոցիալական ցանցի հասանելիությունը Ռուսաստանում՝ պայմանավորված ռուսական որոշ ԶԼՄ-ների գրաքննությամբ։
«Փետրվարի 25-ին Գլխավոր դատախազությունը, ԱԳՆ-ի հետ համաձայնությամբ, որոշում է կայացրել «Facebook» սոցիալական ցանցը ճանաչել որպես մարդու հիմնարար ազատություններն ու իրավունքները, ինչպես նաև ՌԴ քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները խախտող կողմ։ Գլխավոր դատախազության որոշման համաձայն, «Ռոսկոմնադզորի» կողմից «Facebook» սոցիալական ցանց մուտքի որոշակի սահմանափակումներ են կիրառվելու՝ 2022 թվականի փետրվարի 25-ից սկսած»,- նշված է կառույցի տարածած հաղորդագրությունում։
«Ռոսկոմնադզորից» հայտնել են նաև, որ փետրվարի 24-ին դիմել են «Meta Platforms, Inc.»-ին՝ «Facebook» սոցիալական ցանցի կողմից ռուսական որոշ ԶԼՄ-ների նկատմամբ սահմանափակումները հանելու պահանջով, խնդրել են նաև պարզաբանել սահմանափակումներ կիրառելու պատճառը։

Роскомнадзор с 25 февраля частично ограничивает доступ к Facebook в России
Роскомнадзор частично ограничивает в России доступ к социальной сети Facebook из-за цензуры российских СМИ.
«25 февраля Генеральной прокуратурой по согласованию с МИД принято решение о признании социальной сети Facebook причастной к нарушению основополагающих прав и свобод человека, а также прав и свобод граждан России. В соответствии с решением Генеральной прокуратуры в отношении социальной сети Facebook, начиная с 25 февраля 2022 года, Роскомнадзором принимаются меры частичного ограничения доступа», - говорится в сообщении ведомства.
В Роскомнадзоре отметили, что 24 февраля направили требования администрации Meta Platforms, Inc. снять введенные социальной сетью Facebook ограничения в отношении российских СМИ и объяснить причину их введения.