Կամ բարի եղիր հրապարակիր «կոռումպացված դատավորների» անուն-ազգանունները, կամ մի նսեմացրու դատական իշխանության հեղինակությունը. դատավոր Նախշքարյանը՝ Կարեն Անդրեասյանին (Տեսանյութ)
25/02/2022 15:11
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Զարուհի Նախշքարյանը նշում է՝ դատավորները պետք է հասկանան, որ դատական համակարգում առկա խնդիրները վերաբերում են բոլորին անխտիր։
Դատավոր Նախշքարյանը հարց ուղղեց արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանին՝ խնդրելով պատասխանել հարցին. «Կոռումպացված դատավորներից մեկը ե՞ս եմ»։
«Ես դեմ եմ, որ դատական իշխանությանը նման ոճով ու նման ճանապարհով փորձեն հեղինակազրկել։ Եթե դու չունես տվյալներ, եթե դու չունես անուններ, եթե դու չունես կոռուպցիայի դեպքեր, ի՞նչն է պատճառը, որ դու քո խոսքը ընդհանրական դատական իշխանությանն ես հասցեագրում. կամ բարի եղիր հրապարակիր բոլորի անուն-ազգանունները, կամ մի նսեմացրու դատական իշխանության հեղինակությունը», - ասաց դատավորը:
Հիշեցնենք՝ «Ազատության» եթերում արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը հայտարարել էր, թե Հայաստանում, կոպիտ հաշվարկներով, 40 կոռումպացված դատավոր կա։
«Ինչ-որ կլանային զգացողություններ կան։ Օրինակ, 93 դատավոր ստորագրում է ինչ-որ հայտարարության տակ։ Ես հո չեմ ասում՝ 93-ն էլ կոռումպացված է, բայց տեսնում ենք, որ էնտեղ մի 10, 20, 30 անուն կրկնվում է, հետո լինում է մի ուրիշ ակցիա, որտեղ տեսնում ենք, որ 4, 5-ն էն 30-ից հայտնվել են», - ասել էր նախարարը։
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Աջափնյակ-1 նստավայրի վարչական շենքում հրավիրվել էր Դատավորների արտահերթ ընդհանուր ժողով. ժողովը, սակայն, չի կայացել. քվորում չի եղել, ներկա էր 89 դատավոր:
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Բորիս Բախշիյանի նկատմամբ իրականացվող հետապնդումներից հետո դատավորները ստորագրահավաք էին սկսել՝ պահանջելով դատավորների արտահերթ ընդհանուր ժողով հրավիրել։
Օրակարգում քննարկման առարկա պետք է դարձվեր դատավոր Բորիս Բախշիյանի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը, ինչպես նաև՝ դատական իշխանության և դատավորների նկատմամբ իրականացվող ճնշումները։

Будь добр, или опубликуй имена и фамилии «коррумпированных судей», или не подрывай авторитет судебной власти: Заруи Нахшкарян – Карену Андреасяну
25/02/2022 15:51
Судья суда общей юрисдикции Еревана Заруи Нахшкарян отмечает, что судьи должны понять, что существующие в судебной системе проблемы касаются всех  без исключения.
«Я что, одна из этих коррумпированных судей?», - адресовала вопрос министру юстиции Карену Андреасяну судья Нахшкарян, попросив ответить.
«Я против того, чтобы судебную власть пытались дискредитировать в таком стиле и таким путем. Если у тебя нет данных, если нет конкретных имен, случаев коррупции, почему ты адресуешь свои слова всей судебной власти. Будь добр, или опубликуй все имена и фамилии, или не подрывай авторитет судебной власти», - сказала Судья.
Напомним, министр юстиции Карен Андреасян заявил в эфире «Азатутюн», что в Армении, по грубому подсчету, есть 40 коррумпированных судей.
«Есть какие-то клановые чувства. Например, 93 судьи подписываются под каким-то заявлением, но мы видим, что там повторяются 10, 20, 30 имен. Потом проводится другая акция, на которой мы видим появились только 4-5 из этих 30», - сказал министр.
Напомним, сегодня в резиденции суда общей юрисдикции Еревана Ачапняк-1 было  созвано внеочередное заседание Общего собрания судей, которое не состоялось из-за отсутствия кворума,  присутствовали только 89 судей.
После начавшихся преследований в отношении судьи суда общей юрисдикции Сюникской области Бориса Бахшяна судьи инициировали сбор подписей с требованием созвать внеочередное общее собрание.
В повестке заседания – уголовное преследование в отношении судьи Бориса Бахшяна, а также оказываемое на судебную власть и суды давление.