ԱՄՆ-ն օգնություն է խոստացել Կիևից Զելենսկու տարհանման հարցում
Միացյալ Նահանգները խոստացել է օգնել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու տարհանումը Կիևից՝ Դոնբասում ռուսական օպերացիայի լույսի ներքո, այս մասին հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով The Washington Post-ին։
Նշվում է, որ Միացյալ Նահանգների պաշտոնյաները շաբաթներ շարունակ զգուշացնում էին Ուկրաինայի ղեկավարին, որ նա ռուս զինվորականների «թիվ մեկ թիրախն է»։
Աղբյուրը թերթին հայտնել է, որ ԱՄՆ պաշտոնյաները պատրաստակամություն են հայտնել օգնել Զելենսկիին և քննարկել են անվտանգության տարբեր հարցեր, այդ թվում՝ որտեղ նա կարող է տեղակայվել:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահը տեսանյութ էր հրապարակել իր գտնվելու վայրի վերաբերյալ։ Նա հայտարարել էր, որ իր գործընկերների՝ վարչապետ Դենիս Շմիհալի, նախագահի գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակի և նախագահի գրասենյակի ղեկավար Միխայլո Պոդոլյակի հետ գտնվում է Կիևում։

США пообещали помощь в эвакуации Зеленского из Киева
США пообещали оказать помощь в эвакуации президента Украины Владимира Зеленского из Киева в свете российской операции в Донбассе. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на статью газеты The Washington Post.
Отмечается, что должностные лица Соединенных Штатов в течение нескольких недель предупреждали украинского лидера о том, что он является «целью номер один» для вооруженных сил России.
Источник заявил газете, что американские чиновники выразили готовность оказать помощь Зеленскому и обсуждали различные вопросы его безопасности, в том числе места его возможного размещения.
Ранее президент Украины опубликовал видеозапись со своим местонахождением. Он заявил, что вместе со своими соратниками, премьер-министром Денисом Шмыгалем, главой офиса президента Андреем Ермаком и советником главы офиса президента Михаилом Подоляком находится в Киеве. «Все мы тут. Наши военные тут, защищаем нашу независимость», — подчеркнул глава украинского государства.