Պուտինը, Լավրովը, Մեդվեդևը և ևս 98 պաշտոնյա պատժամիջոցների տակ է. ԵՄ-ն Ռուսաստանի դեմ խիստ անհատական ​​և ոլորտային տնտեսական սահմանափակումներ է մտցրել
26/02/2022 12:09
Պուտինի և Լավրովի նկատմամբ առաջին անգամ պատժամիջոցներ են սահմանվել. ՌԴ նախագահն ու արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարը, այդ թվում՝ 98 պաշտոնյա, ինչպես նաև բելառուսական բանակի հրամանատարական կազմի ներկայացուցիչներ, ներառված են ԵՄ-ի սև ցուցակում։ Նրանց մուտքը ԵՄ արգելված չէ, սակայն եթե հայտնաբերվեն նրանց ունեցվածքը, ապա դրանք կսառեցվեն։
Սև ցուցակում են նաև վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը (նախկին նախագահ) և ՆԳ նախարար Վլադիմիր Կոլոկոլցևը։
Ֆինանսական և տեխնոլոգիական խիստ սահմանափակումներ են մտցվել Ռուսաստանի 64 առանցքային կառույցի, այդ թվում՝ նախագահի վարչակազմի, պաշտպանության նախարարության, արտաքին հետախուզական ծառայության, Ռուսաստանի Դաշնության ռազմարդյունաբերության, էներգետիկայի, ինքնաթիռաշինության և ֆինանսական ոլորտների ընկերությունների նկատմամբ։ Նրանց սահմանափակվեց մուտքը կապիտալի շուկա և ցանկացած տեսակի ֆինանսական ծառայություններ, տեխնիկական աջակցություն և առևտուր նրանց հետ ռազմական կամ երկակի նշանակության ապրանքների և տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև նավթի արդյունահանման տեխնոլոգիաների և սարքավորումների հետ:
Արգելվում է բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի, մասնավորապես՝ կապի համակարգերի, էլեկտրոնիկայի, կիսահաղորդիչների, ավիացիոն և տիեզերական բաղադրիչների արտահանումը Ռուսաստան։
2022 թվականի ապրիլի 12-ից կփակվի կառավարության, Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի և մի շարք առևտրային բանկերի մուտքը կապիտալի եվրոպական շուկա։

ЕС ввел блок жестких персональных и секторальных экономических ограничений в адрес России
Впервые санкции введены в отношении Путина и Лаврова. Президент и Глава МИД, в числе 98 должностных лиц, а также представителей командного состава белорусской армии включены в черный список ЕС. Им не запрещен въезд в ЕС, но в случае обнаружения их активов они будут заморожены.
В черный  список попали также премьер-министр Михаил Мишустин, зампред Совбеза РФ Дмитрий Медведев ( бывший президент) и Глава МВД Владимир Колокольцев.
Жесткие финансовые и технологические ограничения введены против 64 ключевых структур России, в том числе против администрации президента, Минобороны, СВР, компании военно-промышленного, энергетического, авиастроительного и финансового секторов РФ. Им ограничили доступ к рынку капитала и любым видам финансовых услуг, запретили предоставление технической помощи и торговлю с ними продукцией и технологиями военного или двойного назначения, а также технологиями и оборудованием для добычи нефти.
В Россию запрещен  экспорт высокотехнологической продукции, в частности, систем связи, электроники, полупроводников, авиационных и космических компонентов.
С 12 апреля 2022 года доступ правительства, Центробанка России и ряда коммерческих банков к европейскому рынку капитала будет закрыт.