«Հրապարակ». Լոս Անջելեսի գլխավոր հյուպատոսը հետ է կանչվում.  հետկանչին նպաստել է տեղի ՀՅԴ-ն
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Լոս Անջելեսի գլխավոր հյուպատոս Արմեն Բայբուրդյանի հետկանչի վերաբերյալ տևական ժամանակ շրջանառվող լուրերը կարծես իրականություն են դառնում։ Լոս Անջելեսից տեղեկացանք, որ հյուպատոսը երեկ հրաժեշտի միջոցառում է կազմակերպել, այսօր էլ պատրաստվում է մամուլի ասուլիսով հանդես գալ։
Բայբուրդյանն այդ պաշտոնում նշանակվել է 2018-ի սեպտեմբերին։ Նա 2004-2008 թթ. զբաղեցրել է ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալի պաշտոնը: Իսկ 2008 թ. փետրվարին ՀՀ նախագահի հրամանագրով ազատվել է պաշտոնից՝ «դեսպանների ուղերձը» ստորագրելու համար, որով իրենց բողոքն էին հայտնում իշխանությունների դեմ և աջակցություն հայտնում ընդդիմությանը։ Բայբուրդյանը փորձառու դիվանագետ է, ըստ որոշ լուրերի՝ նրա հետկանչին նպաստել է տեղի ՀՅԴ-ն (գուցե՝ ՀՅԴ-ից առանձնացած խմբակը), որը համարում է, որ պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո հյուպատոսը պասիվ է եղել»։

«Грапарак»: Генконсул Армении в Лос-Анджелесе отзывается
Газета «Грапарак» пишет, что муссируемые длительное время разговоры об отзыве генерального консула Армении в Лос-Анджелесе Армена Байбурдяна, кажется, становятся реальностью. Как сообщили изданию из Лос-Анджелеса, консул вчера организовал прощальное мероприятие, а сегодня собирается выступить с пресс-конференцией.
«Байбурдян назначен на эту должность в сентябре 2018 года. В 2004-2008гг. он занимал должность заместителя министра иностранных дел. А в феврале 2008 года был освобожден от должности указом президента за то, что подписался под «посланием послов», в котором они выражали протест против властей и поддерживали оппозицию.   Байбурдян опытный дипломат. По некоторым сведениям, его отзыву способствовала АРФД (возможно, какая-то отделившаяся от АРФД группа), считающая, что консул проявлял пассивность во время войны и после нее», - пишет газета.