ՀՀ-ն ու Արցախը պետք է պատրաստ լինեն` իրադրությունը թվացյալ կայուն վիճակից ինչ-որ փուլում կարող է փոփոխվել. իշխանությունը լուրջ մարտահրավերներին դիմակայելու շանս չունի. պատգամավոր
26/02/2022 09:58
ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները դաշնակցային մակարդակի բարձրացրած Ադրբեջանն իր ենթակայության տակ գտնվող քարոզչամիջոցներով հակառուսական բնույթի արշավ է ծավալում, այս մասին հայտարարել է Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Ավելին, գիտակցելով այս փուլում Հարավային կովկասում կայունության ապահովման կարևորությունը ՌԴ-ի համար՝ Արցախի մի քանի հատվածներում փոքր մասշտաբի սադրանքների են դիմում։
Վերջին դեպքերը վերաբերում են Ասկերանի շրջանի Խրամորթ բնակավայրում ստեղծված իրավիճակին, երբ ադրբեջանցիները տեղի բնակիչներին գյուղատնտեսական բնույթի աշխատանքներ կատարել զրկելուց բացի, ֆիզիկական բնույթի սպառնալիքներ են հնչեցնում», - նշել է պատգամավորը:
Նա ընդգծել է՝ այսպիսի միջադեպերը մեզ, առաջին հերթին, հետաքրքիր են մեր հայրենակիցների անվտանգության տեսանկյունից և մեր խնդիրն է չեզոքացնել այդ սպառնալիքները, սակայն սա նաև ՌԴ-ին թիկունքում գտնվող խնդիրներով ծանրաբեռնելու հարց է։
«Իրականության մեջ թուրք-ադրբեջանական տանդեմը բարենպաստ պայմանների ձևավորման դեպքում պատրաստ է տարբեր բնույթի հարվածներ հասցնելու նաև ՌԴ-ին։ Դա կլինի քաղաքական, ռազմական, քարոզչական, թե տնտեսական հարվածների ձևով կամ բոլորը միասին, դեռ դժվար է ասել, սակայն Հայաստանն ու Արցախը պետք է պատրաստ լինեն, որ իրադրությունն այս թվացյալ կայուն վիճակից ինչ որ փուլում կարող է փոփոխվել և մեր հայրենակիցների համար ՀՀ-ում և Արցախում ֆիզիկական գոյության խնդիր ստեղծել։
Հայաստանի այս իշխանությունը ՀՀ-ին ու Արցախին ուղղվող լուրջ մարտահրավերներին դիմակայելու շանս ուղղակի չունի, որովհետև դրան նախ չի պատրաստվում և երկրորդ, սրանք ծանր փուլում ուղղակի լքելու են քաղաքական խրամատը և իրենց տեղն են ապահովելու արտաքին հովանավորների տրամադրած ապաստան երկրներում, իսկ հասարակությունը մնալու է մեն-մենակ», - նշել է ընդդիմադիր պատգամավորը:

Армения и Арцах должны быть готовы, что кажущаяся стабильной обстановка  на каком-то этапе может измениться – Тигран Абрамян
26/02/2022 12:12
Армения и Арцах должны быть готовы, что кажущаяся стабильной обстановка на каком-то этапе может измениться – Тигран Абрамян
Поднявший отношения с РФ на уровень союзнических Азербайджан разворачивает кампанию антироссийского характера своими подведомственными средствами пропаганды. Об этом заявил депутат парламента Армении от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Более того, осознавая важность обеспечения на данном этапе стабильности на Южном Кавказе для России, на нескольких участках Арцаха прибегает к мелкомасштабным провокациям.
Последние случаи касаются ситуации, сложившейся в населенном пункте Храморт Аскеранской области, когда азербайджанцы, помимо лишения местных жителей возможности проведения сельскохозяйственных работ, озвучивают угрозы физической расправы», - отметил депутат.
Он подчеркнул, что подобные инциденты интересуют нас, в первую очередь, с точки зрения безопасности наших соотечественников, и наша задача в нейтрализации этих угроз, но это также вопрос создания проблем в тылу для РФ.
«В реальности турецко-азербайджанский тандем в случае создания благоприятных условий готов нанести разного рода удары также России. Пока трудно сказать, будет ли это проявляться в виде политических, военных, пропагандистских или экономических ударов или все вместе, но Армения и Арцах должны быть готовы к тому, что кажущаяся стабильно обстановка на каком-то этапе может измениться и для наших соотечественников в Армении и Арцахе может возникнуть проблема физического существования.
У этих властей Армении просто нет шансов оказать противодействие серьезным вызовам, направленным Армении и Арцаху, потому что они, во-первых, не готовятся к этому, во-вторых, они на трудном этапе просто покинут политический окоп и обеспечат себе место в предоставленных внешними покровителями убежищах, а общество останется  в одиночестве», - отметил оппозиционный депутат.