Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի գործով դատական նիստը հետաձգվեց. հաջորդ նիստին պետք է ապացույցներ ներկայացվեն
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Քանաքեռ նստավայր)՝ նախագահությամբ դատավոր Սերգեյ Սահակյանի, այսօր շարունակել է քննել քաղաքացիական գործն ըստ հայցի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի և Հայաստանի Հանրապետության։
Փաշինյանի ներկայացուցիչ Դավիթ Հունանյանը ներկայացրեց առարկությունները, ինչին ի պատասխան պաշտպանական կողմը վերահաստատեց իր դիրքորոշումը․ հայցադիմումի հիմքը նույնն է։
Ռոբերտ Քոչարյանի փասատաբան Հայկ Ալումյանը կրկին անդրադարձավ այն հանգամանքին, որ այս գործը ձեռքով է մակագրվել Սերգեյ Սահակյանին։
«Գործի բաշխումը տեղի է ունեցել կամայականորեն, անհասկանալի չափանիշների հիման վրա։ Այս կազմով դատարանը չի կարող համարվել օրենքի հիման վրա ստեղծված դատարան, իսկ դատավարությունն ինքը կասկածի տակ է դրվում», - նշեց պաշտպանը։
Ի պատասխան դատավորը նշեց, որ բացարկ հայտնելու վերաբերյալ դատարանն արդեն իր դիրքորոշումը հայտնել է։
Անցնելով առաջ՝ Ալումյանը նշեց, որ այս գործում որևէ վիճելի փաստ չկա, ներկայացվածին պետք է տրվի իրավական գնահատական։ Սակայն Փաշինյանի նարկայացուցիչը պնդեց, որ ներկայացված փաստերը ենթակա են ապացուցման։
Դատարանը նույնպես վիճելի համարեց այն փաստը, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2021 թ․ մարտի 1-ին Երևան Հայաստանի Հանրապետության հրապարակում իր ելույթով խախտել է Ռոբերտ Քոչարյանի՝ Սահմանադրությամբ և Մարդու իրավունքների հիմնարար ազատությունների Կոնվենցիայով երաշխավորված արդար դատաքննության իրավունքը։
Զրպարտության մասով վիճելի է այն փաստը, որ Փաշինյանը այդ նույն ելույթում Քոչարյանի վերաբերյալ ներկայացրել է փաստացի տվյալներ՝ կոնկրետ, ոչ վերացական տեղեկություններ։
Դատարանը որոշեց, որ հայցվոր կողմը պետք է ապացուցի, որ Փաշինյանը ներկայացրել է փաստացի տվյալներ, որ դրանք ներկայացվել են հրապարակային եղանակով և իրականում արատավորում են հայցվորի պատիվն ու արժանապատվությունը։
Ալումյանն արձագանքեց, որ դատարանը ցուցաբերում է ոչ պրոֆեսիոնալ մոտեցում՝ փաստը չտարբերելով փաստի իրավական գնահատականից և հայցվորի վրա փաստերն ապացուցելու պարտականություն է դնում։
Դատարանը որոշեց հետաձգել գործի քննությունը՝ հնարավորություն տալով պաշտպանական կողմին ապացույցներ ներկայացնել։ Նախնական դատական նիստը նշանակվեց ապրիլի 13-ին՝ ժամը 11-ին։

Судебное заседание по иску Роберта Кочаряна против Никола Пашиняна отложено
В суде общей юрисдикции Еревана сегодня продолжалось рассмотрение иска второго президента Армении Роберта Кочаряна по гражданскому делу против Никола Пашиняна и Республики Армения.
Представитель Пашиняна Давид Унанян представил возражения, в ответ на это защита подтвердила свою позицию: основание искового заявления остается тем же.
Адвокат Роберта Кочаряна Айк Алумян снова отметил, что это дело было завизировано вручную на судью Сергея Саркисяна.
«Распределение дела было произвольным, на основании непонятных критериев. Суд в таком составе не может считаться созданным на основе закона, что ставит под сомнение судебный процесс», - отметил адвокат.
В ответ судья заявил, что суд уже выразил свою позицию относительно самоотвода.
Айк Алумян отметил, что в этом деле нет ни одного спорного факта, и представленному должна быть дана правовая оценка. Однако представитель Пашиняна заявил, что представленные факты должны быть доказаны.
Суд также посчитал спорным тот факт, что премьер-министр Армении Никол Пашинян 1 марта 2021 года в своем выступлении на площади Республики в Ереване нарушил гарантированное Конституцией и Конвенцией о защите прав человека и основных свобод право Роберта Кочаряна на свободное судебное разбирательство.
Что касается клеветы, то спорным является тот факт, что Пашинян в том же выступлении представил о Кочаряне фактические данные, конкретные, а не абстрактные сведения.
Суд решил, что сторона истца должна доказать, что Пашинян представил фактические данные, представил их публично они в действительности дискредитируют честь и достоинство истца.
Айк Алумян констатировал, что суд проявляет непрофессиональный подход, не отличая факт от правовой оценки факта, и возлагает на истца обязанность доказать факты.
Суд принял решение отложить рассмотрение дела, дав стороне защиты возможность представить доказательства. Заседание суда назначено на 13 апреля, 11 часов.