Կիևը լավ ազդակ է համարում Ժնևում Ուկրաինայի հարցով Հայաստանի քվեարկությունը
Պաշտոնական Կիևը լավ ազդակ է համարում Ժնևում Ուկրաինայի հարցով Հայաստանի քվեարկությունը և հույս ունի, որ այդպիսի դիրքորոշումը կշարունակվի։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը՝ այդ մասին Ուկրաինայի դեսպանատանը հրավիրված ասուլիսում լրագրողներին ասաց ՀՀ-ում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դենիս Ավտոնոմովը։
Հարցին` ի՞նչ քայլեր եք ակնկալում Հայաստանի Հանրապետությունից ստեղծված իրավիճակում` նկատի ունենալով, որ Հայաստանը Ռուսաստանի Դաշնության ռազմավարական դաշնակիցն է, ժամանակավոր հավատարմատարը պատասխանեց, որ Հայաստանը առայժմ չի արտահայտել իր դիրքորոշումը Ուկրաինայում ռուսական զինված ուժերի կողմից իրականացվող ռազմական գործողությունների վերաբերյալ, բայց նաև դրական գնահատեց Ժնևում փետրվարի 28-ին տեղի ունեցած քվեարկության ժամանակ Հայաստանի դիրքորոշումը։
«Հայաստանը հիմա չի արտահայտում իր դիրքորոշումը։ Այդուհանդերձ, երեկ` ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի նիստի ժամանակ, քննարկվում էր Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի հարցը Ժնևում կայանալիք 49-րդ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելու հարցը։ Քվեարկության արդյունքներով 47 անդամներից կողմ է քվեարկել 9 երկիր, ձեռնպահ` 13-ը, այդ թվում Հայաստանը, դեմ են քվեարկել Ռուսաստանը, Չինաստանը, Վենեսուելան, Կուբան և Էրիթրեան։ Սա առաջին դեպքն է վերջին տարիներին, երբ Հայաստանը չի աջակցում Ռուսաստանի դիրքորոշմանը։ Կարծում ենք, որ սա լավ ազդակ է և հույս ունենք, որ այսպիսի դիրքորոշումը գոնե կշարունակվի», - մեկնաբանեց Դենիս Ավտոնոմովը:

Киев считает хорошим сигналом голосование Армении в Женеве по Украине
Официальный Киев считает голосование Армении по Украине в Женеве хорошим сигналом и надеется, что такая позиция сохранится и в будущем.
Как передает корреспондент «Арменпресс», об этом на пресс-конференции в посольстве Украины заявил временный поверенный в делах Украины в Армении Денис Автономов. На вопрос, каких шагов Вы ожидаете от Республики Армения в сложившейся ситуации, учитывая, что Армения является стратегическим союзником Российской Федерации, временный поверенный ответил, что Армения пока не высказала свою позицию по военным действиям российских вооруженных сил в Украине, но положительно оценил позицию Армении во время голосования в Женеве 28 февраля.
«Армения сейчас не выражает свою позицию. Однако вчера на заседании Совета ООН по правам человека вопрос о ситуации в Украине был включен в повестку дня 49-й сессии, которая пройдет в Женеве. По итогам голосования из 47 стран-членов 9 стран проголосовали за, 13 воздержались, в том числе и Армения, Россия, Китай, Венесуэла, Куба и Эритрея проголосовали против. Это первый случай за последние годы, что Армения не поддержала позицию России. Мы считаем, что это уже хороший сигнал. Надеемся, что такая позиция хотя бы сохранится», - прокомментировал Денис Автономов