Արցախի նախագահի մոտ խորհրդակցություն է անցկացվել վարկային պարտավորությունների կատարմանն ուղղված պետական աջակցության ծրագրի վերաբերյալ
01/03/2022 15:02
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 1-ին հրավիրել է աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով դժվար կացության մեջ հայտնված ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց վարկային պարտավորությունների կատարմանն ուղղված պետական ֆինանսական աջակցության ծրագրի կատարման ընթացքի վերաբերյալ:
Զեկուցմամբ հանդես են եկել ֆինանսների նախարարը, Արցախի ներդրումային և Գյուղի ու գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամների ղեկավարները՝ ներկայացնելով ծրագրի կատարման ընթացքը, արձանագրված հաջողություններն ու դժվարությունները:
Ծավալված շահագրգիռ քննարկումից հետո երկրի ղեկավարը նշել է, որ պետք է բանկային համակարգի պատասխանատուների հետ շարունակել ձևավորված օրակարգի շուրջ աշխատանքները՝ ապահովելու համար պետության ստանձնած պարտավորությունների պատշաճ կատարումը: Խորհրդակցության ընթացքում նախագահ Հարությունյանը նաև մի շարք հանձնարարականներ է տվել առաջիկա անելիքների վերաբերյալ:

Президент Арцаха провел совещание, посвященное программе господдержки, направленной на выполнение кредитных обязательств
01/03/2022 14:44
1 марта президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел расширенное рабочее совещание по вопросам процесса реализации программы государственной финансовой помощи, направленной на выполнение кредитных обязательств физических и юридических лиц, оказавшихся в сложной ситуации в результате боевых действий, развязанных против Республики Арцах  27 сентября 2020 г.
Министр финансов, руководители Арцахского инвестиционного фонда и Фонда поддержки села и сельского хозяйства выступили с докладами и представили ход реализации программы, достигнутые успехи и возникающие проблемы.
После заинтересованного обсуждения глава государства отметил, что необходимо продолжить работу с ответственными лицами банковской системы по сформированной повестке дня для обеспечения надлежащего выполнения обязательств, взятых на себя государством. В ходе совещание президент Арутюнян дал также ряд указаний по дальнейшим действиям.