Քոչարյանի գործով որոշումները թելադրվում են դատարանին. Հայկ Ալումյան
Այս գործով որոշումներն, ամենայն հավանականությամբ, կայացվում են ոչ այս դատավորի կողմից և ոչ այս դատարանում, Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց պաշտպան Հայկ Ալումյանը։
«Որոշումները թելադրվում են։ Համենայն դեպս, գործի համար ամենակարևոր նշանակություն ունեցող հարցերի վերաբերյալ որոշումները թելադրվում են դատարանին։ Սա երևի բացատրություններից մեկն է, թե ինչու մեր միջնորդությունը մերժվեց, որովհետև սրանով դատարանն ինքն իրեն և դատավարությունը մտցրեց փակուղի», - ասաց Հայկ Ալումյանը։
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, մերժեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանի՝ ՍԴ դիմելու միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, որ Ալումյանը միջնորդել է դիմել Սահմանադրական դատարան, պնդելով, որ այն, որ դատարանը օրենքով հնարավորություն չունի պարզաբանելու Ռոբերտ Քոչարյանին և Արմեն Գևորգյանին առաջադրված մեղադրանքը, հակասում է Սահմանադրության 67-րդ հոդվածի 1 կետին և 63 հոդվածի 1 մասին։

Решения по делу Роберта Кочаряна диктуются суду – Айк Алумян
Решения по этому делу, по всей вероятности, принимаются не судом и не в этом суде, заявил сегодня адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян в беседе с журналистами.
«Решения диктуются суду. По крайней мере, суду диктуются решения по вопросам, которые имеют важнейшее значение для дела. Наверное, это одно из объяснений, почему наше ходатайство было отклонено, поскольку тем самым суд завел себя и судебный процесс в тупик», - сказал Айк Алумян.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством Анны Данибекян отклонил ходатайство адвоката второго президента Армении Роберта Кочаряна Айка Алумяна об обращении в Конституционный суд.
Напомним, Айк Алумян подал ходатайство об обращении в Конституционный суд, утверждая, что у суда нет возможности для разъяснения предъявленного Роберта Кочаряну и Армену Геворкяну обвинения по закону, что противоречит пункту 1 статьи 67 и части 1 статьи 63 Конституции.