2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունն անհրաժեշտ էր հայ հասարակությանը. Վահագն Խաչատուրյան
Իշխանություն-ժողովուրդ փոխառնչությունն արդյունավետ չի լինի, եթե մարդիկ բավարար տեղեկություն չունեն պետության ծրագրերի ու գործողությունների մասին, Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ նախագահի թեկնածու Վահագն Խաչատուրյանը:
Նա նշեց, թե շատ դեպքերում քաղաքացիների մի մասի անտեղյակ լինելու հանգամանքը դառնում է քաղաքական շահարկումների առիթ, որն էլ վարկաբեկում է պետությունը՝ մարդկանց մոտ առաջացնելով հիասթափություններ:
«30 տարեկան դարձած մեր Հանրապետությունն իր գոյության կարճաժամկետ այս հատվածում շատ ձեռքբերումների կողքին ունեցել է նաև կորուստներ, անդառնալի կորուստներ: Մենք չենք մոռանա բլոր մեր այն հայրենակիցներին, որոնք իրենց կյանքը զոհեցին հանուն մեր այսօրվա օրվա», - ասաց Խաչատուրյնաը:
Նա հայտարարեց, թե 2018 թվականի թավշյա հեղափությունն անհրաժեշտ էր հայ հասարակությանը. բոլորը կարիք ունեին արմատական փոփոխությունների:
«Հետպատերազմյան այս ծանր ժամանակաշրջանում, երբ կովիդյան անորոշությունները դեռ շարունակվում են, տնտեսական ու սոցիալական դժվարությունները չեն չեզոքացվել, երբ պատերազմի վերքերը դեռևս չեն սպիացել, երբ դեռ չեն վերացել նոր բախումների ու պատերազմի հնարավորությունը, երբ Արցախի մեր հայրենակիցիների՝ իրենց հողում ապրելու իրավունքը դեռևս ապահովագրված չէ, մեզ բոլորիս առավել քան հարկավոր է համբերություն, միասնություն, հույս, հավատ, սեր մեր հայրենիքի, միմյանց նկատմամբ, որ մկրտվի մեր նոր Հայաստանը», - նշեց ՀՀ նախագահի թեկնածուն:
Խաչատուրյանն ասաց, թե մեր շրջապատում կան մարդիկ, երազողներ, որոնք այսօր կերտում են ավելի լավ վաղվա օրը:
«Հիմա մենք մեզ շիտակ պետք է հարց տանք ու որոշենք՝ ինչպե՞ս ենք զարգանալու ու պահպանելու մեր յուրահատուկ առաքելությունն այս աշխարհում այլ ազգերի հետ միասին. մեզ հարկավոր են լայն քննարկումներ», - ասաց նա:
«Հայաստանի նախագահն իր լիազորություններն իրականացնելիս անաչառ է ու առաջանորդվում է բացառապես համապետական ու համազգային շահերով», -վերջում ՀՀ Սահմանադրությունից մեջբերում արեց Խաչատուրյանն ու հայտարարեց՝ սա ամբողջապես է ներկայացնում ՀՀ նախագահի առաքելությունը:

Бархатная революция 2018 года была необходима армянскому обществу – кандидат в президенты
Взаимоотношения власть-народ не будет эффективным, если у людей нет достаточной информации о программах и действиях государства, заявил сегодня в парламенте Армении кандидат в президенты Ваагн Хачатурян.
Он отметил, что часто неосведомленность граждан становится поводом для спекуляций, что дискредитирует государство, вызывая разочарование людей.
«У нашей 30-летней Республики за этот короткий период есть много достижений, а также потерь, необратимых потерь. Мы не забудем всех наших соотечественников, которые пожертвовали свою жизнь ради сегодняшнего дня», - сказал Хачатурян.
Он заявил, что бархатная революция 2018 года была необходима армянскому обществу, поскольку всем нужны были коренные изменения.
«В этот тяжелый послевоенный период, когда неопределенная ситуация с COVID-19 пока продолжается, экономические и социальные трудности не нейтрализованы, раны войны еще не зарубцевались, возможность новых столкновений и войны не исчезла, право жить на своей родине еще не гарантировано, нам всем необходимы терпение, единство, надежда, вера, любовь к родине и друг к другу для крещения новой Армении», - отметил кандидат в президенты.
Он заявил, что в Армении сегодня есть люди, мечтатели, которые создают лучший завтрашний день.
«Сейчас мы должны задать себе честный вопрос и решить, как мы будем развиваться и сохранять в этом мире нашу уникальную миссию вместе с другими народами. Нам нужны широкие обсуждения», - сказал Хачатурян.
«Президент Армении при осуществлении своих полномочий беспристрастен и руководствуется исключительно общегосударственными и общенациональными интересами», - процитировал Конституцию Ваагн Хачатурян, отметив, что в этом заключается миссия президента Армении.