Պետք է ամեն գնով ինքնակազմակերպվենք՝ ստեղծելու արժանապատիվ ապագա. ՀՀ նախագահի թեկնածու
Ազգային ժողովը քննարկում է ՀՀ նախագահի ընտրության հարցը: Իշխանական «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը նախագահի պաշտոնում առաջադրել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը:
Խաչատուրյանը հայտարարեց, թե համոզված է՝ այս Ազգային ժողովը կկատարի իր պատմական միսիան ու բոլորին այս դժվար իրավիճակից հանելու գործում մեծ մասնակցություն կունենա:
Նա շնորհակալություն հայտնեց ՔՊ-ին իրեն վստահելու համար:
«Իմ տարիքը, միգուցե, այնպիսին էր, որ ես հուզումնալից պահեր պետք է չապրեի, բայց, հավատացեք՝ ինձ համար շատ հուզումնալի էր ու նաև ես իսկապես զգացված եմ, որ նման պատվի եմ արժանացել ու հույս ունեմ, որ այն բոլոր պատկերացումները, որ ունենք Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ, անպայման կիրականացնենք», - ասաց նախագահի թեկնածուն:
Խաչատուրյանն ընդգծեց՝ պետք է ապահովել ՀՀ քաղաքացիների անվտանգությունն ու երկիրը տանել զարգացման ճանապարհով:
«Մենք կարիք ունենք իմաստության, կայունության, միաբանության ու վստահության: Մենք պետք է ամեն գնով ինքնակազմակերպվենք՝ ստեղծելու մեր նոր արժանապատիվ ապագան», - հայտարարեց Խաչատուրյանը:
Նրա խոսքով՝ իրականությունը գնահատելու համար չափազանց կարևոր է պատրանքներից ազատվելը, որն էլ հնարավորություն կտա արձանագրելու՝ քաղաքական ոչ մի համակարգ իդեալական լինել չի կարող:
Նշենք, որ ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցությունները չեն մասնակցում նախագահի ընտրության հարցի քննարկմանը. վերջիններս լքել են նիստերի դահլիճը:
ՀՀ նախագահի ընտրության համար առաջին փուլում անհրաժեշտ է 81 ձայն, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը, սակայն, չունի այդքան թվով պատգամավոր: ՔՊ-ական պատգամավորների թիվը 71 է:
Սահմանադրությամբ նախատեսվում է ևս երկու փուլ․ երկրորդ և երրորդ փուլերի համար անհրաժեշտ է 65 և 54 ձայն։

Мы любой ценой должны самоорганизоваться, чтобы построить достойное будущее – Ваагн Хачатурян
В парламенте Армении сегодня обсуждается вопрос избрания президента Армении. Правящая фракция «Гражданский договор» выдвинула кандидатом в президенты министра высокотехнологической промышленности Ваагна Хачатуряна.
Хачатурян заявил, что уверен в том, что это Национальное Собрание выполнит свою историческую миссию и сыграет большую роль в выводе страны из этой сложной ситуации. Он поблагодарил «Гражданский договор» за выдвижение своей кандидатуры.
Ваагн Хачатурян подчеркнул, что нужно обеспечить безопасность граждан Армении и направить страну по пути развития.
«Нам нужны мудрость, стабильность, единство и доверие. Мы любой ценой должны самоорганизоваться, чтобы построить наше новое достойное будущее», - заявил Хачатурян.
По его словам, чтобы оценить действительность, чрезвычайно важно избавиться от иллюзий, это позволит осознать, что ни одна политическая система не может быть идеальной.
Отметим, что оппозиционные фракции «Армения» и «Честь имею» не участвуют в обсуждении вопроса избрания президента, они покинули зал заседаний.
Для избрания президента уже в первом туре необходим 81 голос, однако фракция «Гражданский договор» не обладает таким количеством депутатов, в ее распоряжении 71 мандат.
Согласно Конституции предусматривается три тура выборов: во втором и третьем туре необходимы соответственно 65 и 54 голосов.