226-230 մլն դոլար, մինչև 36 ամիս. կկրկնապատկվեն հոսքերը, նվազագույնը 5 տոկոս եկամտաբերություն. մանրամասներ Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթգծից (Տեսանյութ)
02/03/2022 17:27
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը հիշեցրեց, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր ասուլիսներից մեկում խոսել էր ենթակառուցվածքային ծրագրերի արդեն համաձայնեցված Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթգծի տնտեսական հիմնավորվածության մասին, տրանզիտից ակնկալվող եկամուտների մասին:
Պատգամավորը խնդրեց տեղեկացնել, թե 20 տարվա կտրվածքով որքան է կազմում ներդրումների ծախսածածկման ժամկետը, սպասվող եկամտաբերությունը, սպասվող հարկային մուտքերը, սպասվող ուղևորափոխադրումներն ու բեռնափոխադրումները` ներառյալ տրանզիտային հոսքերը, շինարարության արժեքը:
«Կառավարությունը, փաստորեն, 226 միլիոն դոլարանոց ծրագիր է հաստատել՝ առանց ծրագրի եկամտաբերության մոտավոր հաշվարկի», - ասաց նա:
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն էլ հայտարարեց, որ այս պահին որոշումները կայացվել են ինդիկատիվ թվերի հիման վրա ու նոր պետք է իրականացվեն խորացված hաշվարկներ:
«Որպեսզի մենք հասկանանք ներդրումների ծավալը, նախևառաջ, պետք է ունենանք վերջնական նախագիծն իր բոլոր դետալներով: Այսօր, այդ թվում օտարերկրյա փորձագետների հաշվարկով, այդ թևի վերականգնման աշխատանքների մոտավոր արժեքը 226-230 միլիոն դոլար կկազմի ու տևողությունը կլինի մինչև 36 ամիս: Միայն բեռնափոխադրումների մասով 3 միլիոնի միջին չափ ունենք՝ առանց ապաշրջափակման, որից 2-ը ներքին բեռնափոխադրումներն են: Եթե մենք այսօր տեսնենք «Հարավկովկասյան երկաթուղու» հարկային մուտքերը, դրանք կազմում են շուրջ 4,7 միլիարդ ու եթե հաշվենք, որ ապաշարջափակման պարագայում առնվազն կկրկնապատկվեն հոսքերը, մենք գալիս ենք նվազագույնը 5 տոկոս եկամտաբերության, որը վատ չէ», - ասաց ՀՀ փոխվարչապետը:
Նա ասաց, թե սա թույլ է տալիս մտնել հաջորդ փուլ ու իրականացնել ավելի խորացված հաշվարկներ ու նախագիծ, որի արդյունքում թվերը կճշգրտվեն:
Փոխվարչապետի խոսքով՝ նախագծի Հյուսիս-հարավ ուղղությունը լուրջ պոտենցիալ ունի ու դա ակնհայտ է նույնիսկ աշխարհագրական իմաստով:

226-230 млн. долларов, 36 месяцев, удвоение потока, 5% доходность – Мгер Григорян о железной дороге Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз
Депутат парламента от фракции «Армения» Артур Хачатрян напомнил сегодня, что премьер-министр Никол Пашинян в одном из своих интервью о доходах от транзита, экономической обоснованности уже согласованной инфраструктурной программы железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз.
Депутат попросил сообщить, сколько составит срок окупаемости инвестиций в разрезе 20 лет, ожидаемая рентабельность, налоговые поступления, пассажироперевозки и грузоперевозки, включая транзитные потоки, стоимость строительства.
«Правительство, фактически утвердило программу на 226 млн. долларов, без приблизительного расчета рентабельности программы», - сказал он.
Вице-премьер Мгер Григорян заявил, что на данный момент решения приняты на основе индикативных цифр и сейчас должны быть осуществлены глубокие расчеты.
«Чтобы мы поняли объем инвестиций, прежде всего, мы должны иметь окончательный проект со всеми деталями. Сегодня, в том числе по расчетам иностранных экспертов, работы по восстановлению этой линии составят приблизительно 226-230 млн. долларов и будут длиться до 36 месяцев. Только по части грузоперевозок у нас есть средний размер 3 млн., без деблокады, из них 2 – внутренние грузоперевозки. Если сегодня мы посмотрим налоговые поступления ЮКЖД, то они сաоставляют около 4,7 млрд. и если считать, что в случае деблокады потоки удвоятся, то мы приходим минимум к 5% доходности, что неплохо», - сказал вице-премьер.
По словам вице-премьера, серьезный потенциал имеет направление Север – Юг проекта и это очевидно даже в географическом плане.