Զինծառայողը վարձով ապրելու համար խարդախության հոդվածով դատվում է. առաջարկվում է զինվորականներին միայն կադաստրի եզրակացությամբ տալ վարձավճարի փոխհատուցում
04/03/2022 13:53
Ազգային ժողովը քննարկում է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի ներկայացրած օրենքի նախագիծը, որով պատգամավորն առաջարկում է պայմանագրային զինծառայողներին միայն կադաստրի եզրակացությամբ տալ վարձավճարի փոխհատուցում:
Ընդդիմադիր պատգամավորն առաջարկում է օրենքը խմբագրել հետևյալ կերպ՝ ծառայության վայրում ծառայողական բնակարանով չապահովվելու դեպքում պայմանագրային զինծառայողներին հաշվարկվում է ամսական դրամական փոխհատուցում` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով և չափերով:
«Այսօր պայմանագրային զինծառայողներին սոցիալական երաշխիքների անվան տակ տրվող գումարները վարձավճարի համար դառնում են պատուհաս զինծառայողների համար: Այսինքն՝ զինծառառյողները ապրում են վարձով և նաև դատապարտվում խարդախության համար», - նշեց Թովմասյանը։
Նրա խոսքով՝ տան վարձակալության պայմանագիր չունենալով՝ զինծառայողը ստիպված է լինում ուրիշ տան համար կնքել պայմանագիր, բերել այդ վարձակալության պայմանագիրը՝ նոտարով սահմանված կարգով և ստանալ վարձավճարի փոխհատուցում:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից հայտնել են, որ 81 քաղաքացու նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ խարդախության հոդվածով:
«Այսինքն՝ զինծառայողը վարձով ապրելու համար խարդախության հոդվածով դատվում է և որպեսզի այս իրավիճակը կանխենք և այդ 81 հոգին չդառնա 800 կամ 8000, առաջարկում եմ, որ այսուհետ ոչ թե զինծառայողից պահանջենք նոտարական վավերացմամբ փաստաթուղթ՝ վարձակալության անհրաժեշտ վկայականը, այլ միայն կադաստրի կողմից տրված տեղեկանքը, որ զինծառայողն իր բնակության վայրից 30 կմ շառավղով որևէ սեփականություն չունի, համարվի բավարար», - ասաց Թովմասյանը:
Պատգամավորը նշեց՝ հիմա զինծառայողներին դատում են այդ խնդրի համար, վարձով ապրելու համար, բայց ԱԺ դահլիճում նստած են պատգամավորներ, որոնք ապրում են իրենց կնոջ տանը և ստանում են տան վարձավճարի փոխհատուցում, բայց նրանք չեն դատապարտվում:
«Հիմա ստացվում է, որ պատգամավորին կարելի է, զինծառայողին ոչ: Առաջարկում եմ օրենսդրական այս նախաձեռնությամբ այդ խութերը վերացնել», - ասաց նա:
ՔՊ-ական պատգամավոր Բաբկեն Թունյանն էլ նշեց՝ խնդիր կա, սակայն նա այլ տեղ է տեսնում դա: «Խնդիրն այն է, որ մարդիկ, որոնք վարձով բնակարաններ են տալիս զինծառայողներին, պայմանագիր չեն կնքում, որովհետև չեն ցանկանում, որ այդ գործարքը գրանցվի, այսինքն՝ ցանկանում են հարկ չվճարել պետությանը», - ասաց պատգամավորը:
Անդրադառնալով Թովմասյանի հայտարարությանը, որ զինվորականները դատվում են վարձով բնակվելու համար, իսկ պատգամավորները՝ ոչ, Թունյանն արձագանքեց. «Զինվորականները ոչ թե վարձով բնակվելու համար են դատվում, այլ այդ պայմաններին ապահովելու պատճառով կեղծ պայմանագիր կնքելով: Նաև ուզում եմ ասել, որ պատգամավորները փոխհատուցումը ստանում են միայն այն դեպքում, երբ վարձակալության պայմանագիրը ներկայացնում են»:

Военнослужащих обвиняют в мошенничестве за то, что они живут в квартирах по найму – Тагуи Товмасян
В парламенте Армении обсуждается представленный депутатом фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян проект закона, которым предлагается предоставлять военнослужащим-контрактникам компенсацию за арендную плату только по заключению кадастра.
Оппозиционный депутат предлагает редактировать закон следующим образом: в случае необеспечения служебной квартирой на месте службы военнослужащим-контрактникам начисляется ежемесячная денежная компенсация в размере и порядке, установленном правительством Армении.
«Сегодня предоставляемая под видом социальных гарантий военнослужащим-контрактникам выплата становятся для них настоящей проблемой. То есть военнослужащий живет в квартире по найму и осуждается за мошенничество», - сказала она.
По ее словам, не имея договора об аренде, военнослужащий бывает вынужден заключать договор на другой дом, представлять этот договор об аренде в установленном нотариусом порядке и получать компенсацию за арендную плату.
В генеральной прокуратуре сообщили, что уголовные дела по статье мошенничество возбуждены в отношении 81 гражданина.
«То есть, военнослужащего судят за то, что живет в квартире по найму. Чтобы предотвратить эту ситуацию я предлагаю, чтобы у военнослужащего требовали не документ с нотариальным заверением – договор об аренде, а только выданную кадастром справку, что военнослужащий в радиусе 30 км от места проживания не имеет никакой собственности», - сказала Товмасян.
Депутат отметила, что в зале парламента сидят люди, которые живут в квартире своей супруги и получают компенсацию за арендную плату, но их за это не судят.
«Сейчас получается, что депутату можно, а военнослужащему нельзя. Предлагаю устранить эту проблему», - сказала она.
Депутат фракции «Гражданский договор» Бабкен Тунян отметил, что проблема есть, однако он видит ее не в этом. «Проблема в том, что люди, которые сдают жилье в аренду военнослужащим, не заключают с ними договора, чтобы эта сделка была зарегистрирована, то есть не хотят платить налог государству», - отметил он.
Что касается того, что военнослужащих судят за то, что они живут в квартирах по найму, то Бабкен Тунян сказал: «Их судят не за то, что они живут в квартире по найму, а за заключение фальшивых договоров. Хочу сказать также, что депутаты получают компенсацию только в том случае, когда представляют договор об аренде».