«Հրապարակ». Մայրաքաղաքում թեժ պայքար է գնալու. իշխանությունը չունի մեծամասնություն
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երևանի քաղաքապետի ընտրություններին թեպետ մեկուկես տարի դեռ կա՝ դրանք, ըստ ամենայնի, կանցկացվեն 2023 թ․ սեպտեմբերին, սակայն քաղաքական դաշտում արդեն սկսել են ակտիվ պատրաստվել։ Առնվազն 3 ֆավորիտային թեկնածուներ կան այս պահի դրությամբ։ Բնականաբար, իշխող թիմը հանդես կգա սեփական թեկնածուով, որը նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն է։ Վերջին կես տարվա ընթացքում Ավինյանն արդեն ակտիվ աշխատանքներ է տանում այդ ուղղությամբ, ինտենսիվ հանդիպումներ ունենում, այսպես կոչված, ձայն բերող շրջանակների հետ, հատկապես՝ նախկինների, ասում են՝ անգամ նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանին է փորձել ներգրավել իր ընտրության պոտենցիալ գործընթացին:
Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած դաշինքի թեկնածուն էլ, ամենայն հավանականությամբ, կլինի երկրորդ նախագահի կրտսեր որդին՝ Լևոնը, որն առաջին քայլերն արդեն արել է քաղաքական արենայում: Նա նաև «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորական ցուցակի 50-րդ համարն էր:
Առաջադրվելու մտադրություն ունի նաև նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, սակայն հնարավոր է, որ «Պատիվ ունեմ» դաշինքն ու ՀՀԿ-ն հանդես գան «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի դեմքով, եթե վերջինս առաջադրվի։
Չի բացառվում, որ այլ հավակնորդներ էլ հայտնվեն, քանզի մայրաքաղաքում թեժ պայքար է գնալու, և իշխանությունը չունի մեծամասնություն։
Հիշեցնենք, որ ինչ-որ պահի իշխանությունը քննարկում էր Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը նշանակովի դարձնելու հարցը, սակայն հետագայում հրաժարվել են այդ մտքից` հասկանալով, որ դա ճիշտ չի հասկացվի»։

«Грапарак»: Борьба в Ереване будет жаркой, у правящей партии нет большинства
Несмотря на то, что до выборов мэра Еревана есть еще полтора года – они, по всей вероятности, будут проведены в сентябре 2023 года – на политическом поле уже началась активная подготовка, пишет газета «Грапарак». На данный момент есть как минимум три кандидата – фаворита.
«Правящая команда, естественно выдвинет своего кандидата – бывшего вице-премьера Тиграна Авиняна. За последние полгода Авинян ведет активную работу в этом направлении. Проводит интенсивные встречи, с так называемыми кругами, которые "приносят голоса", особенно – бывшими. Говорят, что он пытался привлечь к участию в потенциальном процессе своего избрания даже бывшего мэра Гагика Бегларяна.
Кандидатом от возглавляемого Робертом Кочаряном блока, по всей видимости, будет младший сын второго президента – Левон, который уже сделал первые шаги на политической арене. Он занимает 50 место в предвыборном списке депутатов блока «Армения».
Намерение выдвинуться есть также у бывшего мэра Тарона Маргаряна, однако возможно, что фракция «Честь имею» и Республиканская партия выступят в лице председателя партии «Родина», бывшего директора СНБ Артура Ванецяна, если последний решит баллотироваться.
Не исключается, что появятся и другие претенденты, поскольку борьба в столице будет жаркой и власть не обладает большинством.
Напомним, в какой-то момент власти обсуждали возможность внесения поправок, чтобы должность мэра Еревана стала не выборной, однако в дальнейшем отказались от этой мысли, поняв, что это может быть неправильно воспринято», - пишет газета.