Զելենսկին պատրաստ է փոխզիջում փնտրել Ռուսաստանի հետ Դոնբասի հարցում
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կրկին երկխոսության կոչ է արել ռուսական կողմին՝ հայտարարելով, որ պատրաստ է փոխզիջում փնտրել Դոնբասի հանրապետությունների և Կիևի կողմից չվերահսկվող այլ տարածքների հարցում։
«Ես խոսում եմ անվտանգության երաշխիքների մասին։ Կարծում եմ, որ մենք կարող ենք քննարկել ժամանակավոր օկուպացված տարածքների և չճանաչված հանրապետությունների կետերը, որոնք ոչ ոք չի ճանաչում, բացի Ռուսաստանի Դաշնությունից, և փոխզիջում գտնել», - ասել է Զելենսկին ամերիկյան ABC News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«ՆԱՏՕ-ի հետ կապված... ես կորցրեցի հետաքրքրությունը այս հարցի նկատմամբ այն բանից հետո, երբ հասկացա, որ ՆԱՏՕ-ն պատրաստ չէ ընդունել Ուկրաինային։ Դաշինքը վախենում է հակասական բաներից և Ռուսաստանի Դաշնության հետ առճակատումից», - հավելել է նախագահը։
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Ուկրաինան պատրաստ է ընդունել Ռուսաստանի Դաշնության հրադադարի պահանջները, Զելենսկին ասել է. «Առաջին հերթին ես պատրաստ եմ երկխոսության, բայց մենք պատրաստ չենք կապիտուլյացիայի»։

Зеленский готов искать с Россией компромисс по вопросу Донбасса
Президент Украины Владимир Зеленский вновь призвал российскую сторону к диалогу, заявив о готовности искать компромисс по вопросу о республиках Донбасса и других неконтролируемых Киевом территориях.
«Я говорю о гарантиях безопасности. Я думаю, что пункты о временно оккупированных территориях и непризнанных республиках, которые не признаны никем, кроме РФ, мы можем обсудить и найти компромисс», - сказал Зеленский в интервью американскому телеканалу ABC News.
«Касательно НАТО, я охладел к этому вопросу после того, как мы поняли, что НАТО не готова принять Украину. Альянс боится противоречивых вещей и конфронтации с РФ», - добавил президент.
Отвечая на вопрос, готова ли Украина пойти на требования РФ для прекращения огня, Зеленский сказал: «Прежде всего, я готов к диалогу, но мы не готовы к капитуляции».