Թբիլիսիում հասարակական տրանսպորտն անվճար կլինի Ուկրաինայի քաղաքացիների համար
Թբիլիսիի քաղաքապետարանը որոշել է Վրաստանում Ուկրաինայի քաղաքացիների համար, ովքեր չեն կարողանում վերադառնալ հայրենիք, քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գտնվող հասարակական տրանսպորտը և այլ հաստատություններն անվճար դարձնել։
«Մենք որոշում ենք կայացրել, ըստ որի՝ քաղաքապետարանին ենթակա կառուցվածքային ստորաբաժանումները Ուկրաինայի քաղաքացիների համար անվճար են լինելու։ Դրանք են՝ հասարակական տրանսպորտը, մանկական ժամանցի կենտրոնները, թանգարանները, թատրոնները, լողավազանները և այլն: Պետք է նրանք մուտքի մոտ ներկայացնեն ուկրաինական անձնագիր՝ ցանկացած ծառայություն անվճար ստանալու համար»,- հայտարարել է Թբիլիսիի քաղաքապետ Կախա Կալաձեն, ում խոսքերն է մեջբերել ՏԱՍՍ-ը։
Նա նաև հավելել է, որ Թբիլիսիի քաղաքապետարանում գործում է թեժ գիծ, որին կարող է զանգահարել Ուկրաինայի ցանկացած քաղաքացի և ստանալ իրեն հետաքրքրող տեղեկատվությունը։
Ավելի վաղ Վրաստանի կառավարությունը որոշել էր ամբողջությամբ փոխհատուցել կացության և սննդի ծախսերը Ուկրաինայի այն քաղաքացիների համար, ովքեր երկիր են ժամանել զբոսաշրջության նպատակով և չեն կարող վերադառնալ հայրենիք ռազմական գործողությունների պատճառով։

Общественный транспорт в Тбилиси будет бесплатным для граждан Украины
Мэрия Тбилиси приняла решение сделать бесплатным общественный транспорт и другие учреждения, находящиеся в подчинении муниципалитета, для граждан Украины, которые застряли в Грузии и не могут вернуться на родину. Об этом в среду заявил мэр грузинской столицы Каха Каладзе на заседании городского правительства.
"Мы приняли решение, по которому структурные единицы, находящиеся в подчинении муниципалитета, будут для них (граждан Украины - прим. ТАСС) бесплатными. Это общественный транспорт, детские развлекательные центры, музеи, театры, плавательные бассейны и прочее. Главное, чтобы они на входе предъявили украинский паспорт, чтобы бесплатно получить любое обслуживание", - сказал Каладзе.
Он также добавил, что при мэрии Тбилиси работает горячая линия, на которую может позвонить любой гражданин Украины и получить интересующую его информацию.
Ранее правительство Грузии приняло решение полностью возместить проживание и питание для граждан Украины, которые прибыли в страну в туристических целях и не могут вернуться на родину из-за боевых действий.