Թուրքիան Արցախի պատերազմից մնացած վարձկաններին  ուղարկել է Ուկրաինա
Թուրքիան Ուկրաինայում կռվելու է ուղարկել Սիրիայից վարձկան ահաբեկիչների, որոնք 2020 թվականի պատերազմից հետո մնացել էին Լեռնային Ղարաբաղում (Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում – խմբ․), հայտնում է «Ռիա Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Սիրիայի ընդդիմության իր աղբյուրին։
«Թուրքիան 2020 թվականին Սիրիայից 2 000-ից ավելի գրոհային է ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ՝ մասնակցելու հայկական կողմի դեմ պատերազմական գործողություններին, նրանց մեծ մասը պատերազմից հետո մնացել է այնտեղ (Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում – խմբ․)։ Թուրքիան Սիրիայից և այլ տեղերից եկած այդ գրոհայինների մի մասին այժմ Ղարաբաղից ուղարկել է Ուկրաինա՝ մասնակցելու ռազմական գործողություններին՝ ուկրաինական բանակի կազմում»,- ասել է «Ռիա Նովոստի»-ի աղբյուրը։
Վերջինիս խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղից Ուկրաինա ժամանած վարձկանները համալրել են օտարերկրյա զինյալների լեգեոնը, որն ուկրաինական իշխանությունները հիմնել են ռազմական գործողություններն սկսվելուց հետո։
2020 թվականին Թուրքիան Լեռնային Ղարաբաղ է ուղարկել, տարբեր տվյալներով, 2 500 –ից ավելի վարձկան ահաբեկիչների՝ կռվելու հայկական կողմի դեմ։ Նրանց մի մասը պատերազմից հետո վերադարձել է Սիրիա, սակայն 1 000 –ից ավելի վարձկան մնացել էր Լեռնային Ղարաբաղում (Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում – խմբ․)։

Турция отправила на Украину боевиков, сообщил источник
Турция направила сирийских боевиков, которые оставались в Нагорном Карабахе после участия в конфликте с Арменией в 2020 году, воевать на Украину, сообщил РИА Новости источник в сирийской оппозиции.
"Турция отправила более двух тысяч боевиков из Сирии в Нагорный Карабах для участия в боевых действиях против Армении в 2020 году, и большинство этих боевиков остались там после окончания военных действий. Турция переправила часть боевиков из Сирии и других стран из Карабаха на Украину, чтобы участвовать в конфликте на стороне украинской армии", - сказал источник.
По его словам, прибывшие из Нагорного Карабаха на Украину боевики вступили в созданный украинскими властями после начала российской военной операции иностранный легион.
По данным СМИ, в 2020 году турецкая разведка отправила в Нагорный Карабах порядка 2,5 тысячи боевиков для участия в военных действиях против Армении, из них погибли 300 человек, и часть вернулась в Сирию. В Нагорном Карабахе продолжали оставаться около 1 тысячи человек.