Դատախազությունը պահանջում է կալանավորել Սասուն Խաչատրյանի հորաքրոջ որդուն
Դատախազությունը պահանջում է կալանավորել ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ պետ Արտակ Սարգսյանին։
Հունվարի 20-ին ԱԱԾ ծառայողները բերման էին ենթարկել նրան, ապա՝ ձերբակալել: Ըստ նախաքննական մարմնի՝ Սարգսյանի գիտությամբ քրեակատարողական հիմնարկի երկու աշխատակից խոշտանգման էին ենթարկել մեկ անձի: Վարույթն իրականացնող մարմինը Սարգսյանի և հիմնարկի երկու աշխատակցի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություններ էր ներկայացրել դատարան, որոնցից բավարարվել են երկուսը, իսկ ՔԿՀ պետի մասով դատարանը մերժել էր միջնորդությունը:
Դատախազությունը վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը և Արտակ Սարգսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել կալանավորումը, սակայն Վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ է թողել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը՝ մերժելով դատախազի բողոքը։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնել են, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք է ներկայացվել։
Նշենք, որ ըստ մամուլի տեղեկությունների՝ չկալանավորված ՔԿՀ պետ Արտակ Սարգսյանը Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի հորաքրոջ որդին է:

Прокуратура требует арестовать кузена Сасуна Хачатряна
Прокуратура требует арестовать начальника уголовно-исполнительного учреждения «Больница для осужденных» министерства юстиции Армении Артака Саркисяна.
Как уже ранее сообщало агентство, 20 января сотрудники СНБ подвергли его приводу, а затем задержали. По данным следствия, двое сотрудников уголовно-исполнительного учреждения с ведома Саркисяна подвергли пыткам одного человека. Орган, осуществляющий производство, подал ходатайства об избрании в отношении Саркисяна и двух сотрудников УИУ меры пресечения в виде заключения под стражу, двое из прошений были удовлетворены. А ходатайство касательно начальника УИУ суд отклонил.
Прокуратура подала апелляционную жалобу с требованием отменить решение суда первой инстанции и заключить Артака Саркисяна под стражу. Апелляционный суд, однако, оставил в силе постановление суда первой инстанции, отклонив жалобу прокурора.
В Генпрокуратуре «ФактИнфо» сообщили о подаче кассационной жалобы на решение Апелляционного суда.
Согласно муссируемым в прессе сведениям, не заключенный под стражу начальник УИУ Артак Саркисян является кузеном председателя Антикоррупционного комитета Армении Сасуна Хачатряна. Более того, брат Сасуна Хачатряна – член Высшего судебного совета(ВСС) Давид Хачатрян, и, пожалуй, можно предположить, почему суд арестовал двух сотрудников УИУ, а вот начальника пенитенциарного учреждения Артака Саркисяна под стражу упорно не заключают.