Ադրբեջանը թույլ չի տալիս Մինսկի խմբին աշխատել, այդ իսկ պատճառով  փորձում ենք երկխոսություն ապահովելու այլ ուղիներ գտնել․ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան
09/03/2022 18:07
Ադրբեջանը թույլ չի տալիս Մինսկի խմբին աշխատել, այդ իսկ պատճառով փորձում ենք երկխոսություն ապահովելու այլ ուղիներ գտնել․ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան
Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առիթով «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոն, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձել է նաև արցախյան հակամարտության կարգավորման խնդրին։
Հարցին՝ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարեց, թե Մինսկի խմբի համանախագահները չպետք է զբաղվեն Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով, քանի որ Ադրբեջանը իբրև թե «լուծել է» այն ․ համաձա՞յն եք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լուծված է, և Մինսկի խումբը չպետք է զբաղվի այս հարցով, ինչպե՞ս եք պատկերացնում հետագա դիվանագիտական գործընթացը ԼՂ հիմնահարցի շուրջ, դեսպան Անն Լույոն պատասխանել է․
- Անշուշտ, որպես Մինսկի խմբի համանախագահ՝ Ֆրանսիան ցանկանում է շարունակել աշխատանքը և ջանքեր գործադրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական կարգավորմանն ուղղությամբ:
Ցավոք, մենք տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը թույլ չի տալիս Մինսկի խմբին աշխատել, այդ իսկ պատճառով մենք փորձում ենք երկխոսությունն ապահովելու այլ ուղիներ գտնել, մասնավորապես՝ Եվրամիության գործողությունների միջոցով:
Գործակալության ճշտող հարցին՝ ինչպե՞ս կարելի է ադրբեջանական կողմին բերել ավելի կառուցողական դաշտ, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանը պատասխանել է․

Азербайджан препятствует работе сопредседателей Минской группы ОБСЕ, посему мы пытаемся найти другие пути обеспечения диалога – посол Франции в Армении
09/03/2022 20:15
Чрезвычайный и Полномочный посол Французской Республики в Армении Анн Луйо в интервью «Арменпресс» по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Францией в числе других вопросов обратилась также к процессу урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
- Президент Азербайджана заявил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ не должны заниматься вопросом Нагорного Карабаха, поскольку Азербайджан якобы «решил» этот вопрос. Вы согласны с тем, что вопрос Нагорного Карабаха решен и Минская группа не должна заниматься этим вопросом? Каким, на Ваш взгляд, должен быть в дальнейшем дипломатический процесс вокруг урегулирования нагорно-карабахского конфликта?
- Несомненно, как сопредседатель Минской группы ОБСЕ Франция хочет продолжить свои усилия в направлении долгосрочного урегулирования Карабахского конфликта.
К сожалению, мы видим, что Азербайджан препятствует работе сопредседателей Минской группы ОБСЕ, посему мы пытаемся найти другие пути обеспечения армяно-азербайджанского диалога, в частности, посредством действий Евросоюза.
На уточняющий вопрос, как можно привести азербайджанскую сторону в более конструктивное поле, посол Франции в Армении ответила: