Ուկրաինական զարգացումները կարող են նախադրյալ հանդիսանալ նաև Հարավային Կովկասում հնարավոր սրացումների համար. Արթուր Վանեցյան
11/03/2022 14:38
Ուկրաինայում այսօր տեղի ունեցող զարգացումները չեն կարող իրենց ազդեցությունը չունենալ մեզ վրա: Նախ, դրանցում անմիջականորեն ներգրավված կողմը մեր ռազմավարական դաշնակից պետությունն է, մյուս կողմից, ակնհայտ է, որ մեզ այսքան մոտ տարածաշրջանում նման մասշտաբների հասնող զարգացումները նախադրյալ կարող են հանդիսանալ նաև Հարավային Կովկասում հնարավոր սրացումների համար: Այս մասին «Ժողովուրդ» օրաթերթին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Վանեցյանը:
Վանեցյանի պնդմամբ՝ առնվազն չի բացառվում, որ հակառակորդը կփորձի օգտվել ստեղծված իրավիճակից ինչ-որ՝ թեկուզև փոքր, լոկալ խնդիրներ լուծելու համար:
«Եվ այսօր արդեն առավել քան տեսանելի է հակառակորդի այդ գործելաոճը։ Միայն վերջին օրերին մենք բավական շատ մտահոգիչ տեղեկություններ ենք ստանում և՛ Արցախում թշնամու սադրիչ գործողությունների, և՛ հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության աճի մասին, որի հետևանքով, ի դեպ, զոհ և վիրավորներ ունենք։ Զուգահեռ Բաքվից ու Անկարայից ամենաբարձր մակարդակով շարունակվում է հակահայկական հռետորաբանությունը, նորից խոսում են, այսպես կոչված, Զանգեզուրի միջանցքի մասին, Հայաստանից փոխհատուցումներ ստանալու և այլն։ Ի՞նչ է սա, եթե ոչ ստեղծված իրավիճակից հնարավոր օգուտներ քաղելու փորձ հակառակորդի կողմից։ Ի դեպ, նշեմ, որ այս տեսանկյունից ևս առկա վիճակը բավական կանխատեսելի էր, և պետք էր դրան պատրաստ լինել», - ասել է Վանեցյանը։

События в Украине могут создать предпосылки для обострения ситуации также и на Южном Кавказе – Артур Ванецян
11/03/2022 15:05
Развитие событий в Украине на нас не могут не отразиться. Во-первых, непосредственно вовлеченная в них сторона является нашим стратегическим союзником. С другой стороны, очевидно и то, что события таких масштабов в столь близком к нам регионе могут создать предпосылки для обострения ситуации также и на Южном Кавказе. Об этом заявил в интервью газета «Жоховурд» руководитель парламентской фракции «Честь имею», председатель партии «Родина» Артур Ванецян.
По убеждению Артура Ванецяна, как минимум, не исключены попытки противника воспользоваться создавшейся ситуацией для решения хотя бы небольших, локальных задач.
«Подобная деятельность противника сегодня уже очевидна. За последние дни мы получаем вызывающую беспокойство информацию и о провокационных действиях врага в Арцахе, и о росте напряженности на армяно-азербайджанской границе, в результате которых с нашей стороны есть погибший и раненые. Параллельно с этим из Баку и Анкары на самом высоком уровне продолжается транслирование антиармянской риторики, они вновь заговорили о так называемом «Зангезурском коридоре», о наложении контрибуций на Армению и пр.. Что это, если не попытки противника урвать в сложившейся ситуации максимальную выгоду? Кстати, отмечу, что и в этом аспекте ситуация была весьма предсказуема и надо было быть к ней готовыми», - сказал Артур Ванецян.