Ռուսաստանի հետ երկխոսության լուրջ խնդիրներ ունենք. ռուս-ադրբեջանական հռչակագիրն այդ խնդիրների հերթական արձանագրումն է. Վանեցյան
11/03/2022 14:50
Մենք այսօր հասել ենք մի իրավիճակի, երբ մեր ռազմավարական դաշնակցի հետ երկխոսության լուրջ խնդիրներ ունենք, և վերջերս ստորագրված ռուս-ադրբեջանական հռչակագիրն այդ խնդիրների հերթական արձանագրումն է, «Ժողովուրդ» օրաթերթին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Վանեցյանը՝ շեշտելով, որ նման «արձանագրումներ» մենք նախկինում էլ ենք տեսել, և, անշուշտ՝ կտեսնենք նաև ապագայում, եթե Հայաստանում շարունակեն իշխանության մնալ այս ուժերը:
«Ես Ձեզ հարց եմ տալիս՝ վստա՞հ եք, որ Հայաստանի իշխանությունները տեղյակ էին Մոսկվայի մտադրությունից՝ Ադրբեջանի հետ հռչակագիր ստորագրելու։ Անձամբ ես չունեմ վստահություն, որ Հայաստանին՝ որպես դաշնակից, տեղյակ են պահել, աշխատել, ներկայացրել իրավիճակը։ Ինչի՞ մասին է սա վկայում…
Եվ ասեմ ավելին՝ այս հանգամանքը ես շատ ավելի մտահոգիչ ու լուրջ եմ գնահատում, քան այն ամենը, ինչի մասին այսօր խոսվում է մեդիա դաշտում», - նշել է Վանեցյանը՝ միաժամանակ հիշեցնելով, որ նույն այդ հռչակագիրն ինչ-որ իմաստով նաև զսպաշապիկի դեր կարող է խաղալ Ադրբեջանի՝ դեպի Թուրքիա ավելի մեծ սերտաճումը կանխելու տեսանկյունից, ինչը ևս կարևոր հանգամանք է:

Артур Ванецян: У нас есть серьезные проблемы в диалоге с Россией и подписание российско-азербайджанской декларации – очередное тому подтверждение
11/03/2022 15:15
Сегодня мы дошли до ситуации, когда возникли серьезные проблемы в диалоге с нашим стратегическим союзником, и подписание российско-азербайджанской декларации является очередным тому подтверждением, заявил в интервью газета «Жоховурд» руководитель парламентской фракции «Честь имею», председатель партии «Родина» Артур Ванецян.
Он отметил, что мы становились свидетелями подобных «подтверждений» также до этого и, безусловно, станем в будущем, если в Армении у власти останутся эти силы.
«Я Вас спрошу, а Вы уверены, что власти Армении были в курсе планов Москвы по подписанию Декларации с Азербайджаном? Лично у меня нет уверенности, что Армению, как союзника, поставили в известность, проработали вопрос и представили ситуацию. О чем это говорит?..
Скажу больше, это обстоятельство я считаю более тревожным и серьезным, чем все то, о чем сегодня пишут в СМИ. Но, вместе с тем, давайте также не забывать, что эта Декларация, в каком-то смысле, может сыграть роль смирительной рубашки для Азербайджана, чтобы пресечь еще большее слияние Азербайджана с Турцией. Это также немаловажное обстоятельство», - сказал Артур Ванецян.