«Դատախազությունն ամեն գնով փորձում է Բորիս Բախշիյանին պահել կալանքի տակ». դատախազի բացակայության պատճառով կալանքի դեմ բողոքի քննությունը հետաձգվեց
11/03/2022 11:44
Վերաքննիչ դատարանում դատավոր Բորիս Բախշիյանի կալանքի դեմ բողոքի քննությունը հետաձգվեց. պատճառը մեղադրող դատախազի բացակայությունն է։
Բախշիյանի փաստաբան Արսեն Սարդարյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, թե դատախազը հայտնել էր, որ մասնակցում է դատախազության կոլեգիայի նիստին, ինչպես նաև չի ստացել վերաքննիչ բողոքը։
«Ես գտնում եմ, որ այստեղ ակնհայտ երևում է դատախազության վերաբերմունքն այս գործի նկատմամբ, ինչպես կարելի է կոլեգիայի նիստն ավելի բարձր գնահատել, քան անձի ազատության իրավունքը», - նշեց փաստաբանը։
Ինչ վերաբերում է բողոքը չստանալուն՝ Սարդարյանն ասաց, թե երկրորդ անգամ է դատական նիստը հետաձգվում. նախորդ նիստը նշանակվել էր փետրվարի 28-ին, բայց իրենք այդ մասին ծանուցվել են մարտի 2-ին. հավանաբար, փոստը ուշ է հասցրել ծանուցումը։
«Մարտի 2-ին ծանուցվելով բողոքի քննության առկայության մասին՝ ինչո՞ւ դատախազը ժամանակ չի տրամադրել այդ բողոքին ծանոթանալու, նրա համար մեկ զանգ էր դատարանի կազմի հետ կապվել ու խնդրել, որ բողոքն ուղարկեն իրեն։ Այս վարքագիծը ցույց է տալիս, որ դատախազությունն ամեն գնով փորձում է Բորիս Բախշիյանին պահել կալանքի տակ», - հայտարարեց դատավորի պաշտպանը։
Արսեն Սարդարյանն ասաց, թե Բորիս Բախշիյանի գործն օրինակ է՝ ցույց տալու, որ եթե դատավորն անկախ է աշխատում, անաչառ է, իր որոշումները նախապես չի համաձայնեցնում ինչ-որ անձանց հետ, չի կաշկանդվում քաղաքական ենթադրություններով, ապա նրա նկատմամբ կիրականացվի այնպիսի գործընթաց, որ դատավորի աթոռից կհայտնվի կալանավորի աթոռին։
Դատական հաջորդ նիստը կկայանա մարտի 14-ին՝ ժամը 15։15-ին։
Փետրվարի 16-ին Բորիս Բախշիյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ պաշտպանական կողմի ներկայացրած միջնորդությունը մերժվել է։

Прокуратура любой ценой пытается держать под арестом Бориса Бахшяна – рассмотрение жалобы на арест Бориса Бахшяна отложено
В Апелляционном суде Армении отложено рассмотрение жалобы на решение суда первой инстанции об аресте судьи Бориса Бахшяна, причина – в отсутствии обвинителя.
Адвокат Бахшяна Арсен Сардарян заявил в беседе с журналистами, что прокурор сообщил, что участвует в заседании коллегии прокуратуры, а также не получил апелляционную жалобу.
«Я считаю, что здесь явно видно отношение прокуратуры к этому делу. Как может заседание коллегии прокуратуры расцениваться выше права человека на свободу», - отметил адвокат.
Что касается того, что прокурор не получил апелляционную жалобу, то Арсен Сардарян отметил, что заседание суда откладывается уже второй раз: прошлое заседание было назначено на 28 февраля, но их известили об этом 2 марта, вероятно, почта доставила уведомление поздно.
«2 марта, когда прокурор был извещен о рассмотрении жалобы, почему не нашел время ознакомиться с этой жалобой. Ему нужно было лишь позвонить в суд и попросить, чтобы ему отправили жалобу. Это поведение демонстрирует, что прокуратура любой ценой пытается держать под арестом Бориса Бахшяна», - заявил адвокат судьи.
Арсен Сардарян отметил, что дело Бориса Бахшяна – пример, чтобы показать: если судья независим, беспристрастен, заранее не согласует свои решения с какими-то лицами, не скован политическими домыслами, то в его отношении будет начат процесс, когда он из кресла судьи окажется на скамье подсудимого.
Следующее заседание суда состоится 14 марта, в 15:15.
16 февраля было отклонено ходатайство адвокатов о замене меры пресечения в отношении Бориса Бахшяна на освобождение под залог.