Կանադայի վարչապետ Թրյուդոն հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ն չի կարողանա օգնել Ուկրաինային և փակել երկինքը
ՆԱՏՕ-ն չի կարողանա Ուկրաինայի տարածքում ոչ թռիչքային գոտի մտցնել՝ չնայած Վլադիմիր Զելենսկու խնդրանքին, հայտարարել է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն։
Կանադայի կառավարության ղեկավարը հայտնել է, որ Զելենսկին հինգշաբթի օրը կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ իրեն է դիմել Ուկրաինայի երկինքը փակելու ուղիղ խնդրանքով։ Նա հայտարարել է, որ չի կարողանա կատարել այս խնդրանքը՝ ՆԱՏՕ-ի մտավախությունների պատճառով, որ իրավիճակը կվատթարանա։
«Սա (մերժումը) սրտաճմլիկ է: Ստիպված լինել ասել, որ մենք կարող ենք շատ բաներ անել աջակցելու համար, բայց էսկալացիայի ռիսկը... ՆԱՏՕ-ին ուղղակի հակամարտության մեջ ներքաշելը, եթե մենք ՆԱՏՕ-ի ինքնաթիռներ ուղարկենք Ուկրաինա ռուսական ինքնաթիռները խոցելու համար: Մենք ահավոր շատ բան կարող ենք անել և անում ենք հնարավորը: Բայց մենք չենք կարող դրան գնալ», - ասել է Թրյուդոն CTV News-ին։

Премьер Канады Трюдо заявил, что НАТО не сможет помочь Украине с закрытием неба
НАТО не сможет ввести бесполетную зону на территории Украины, несмотря на просьбу Владимира Зеленского, заявил премьер-министр Канады Джастин Трюдо.
Глава канадского правительства сообщил, что Зеленский во время телефонного разговора в четверг обратился к нему с прямой просьбой о закрытии неба на Украине. Он заявил, что не сможет выполнить эту просьбу в силу опасений НАТО об обострении ситуации.
«Это (отказ) разбивает сердце. Быть вынужденным сказать, что мы можем сделать так много вещей для поддержки, но риск эскалации, риск распространения... втягивания НАТО в прямой конфликт, если мы отправим самолеты НАТО на Украину, чтобы они сбивали российскую авиацию. Мы можем сделать ужасно много и делаем все возможное. Но на это пойти не можем», - сказал Трюдо в интервью CTV News.