Արցախի իշխանությունները և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը ձեռնարկում են բոլոր միջոցները ծագած խնդիրներին արագ լուծում տալու համար. հորդորում ենք զերծ մնալ ինքնագործունեությունից. Շտաբ
Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտարարություն է տարածել, որում, մասնավորապես, նշված է.
«Վերջին օրերին Ադրբեջանը, հավատարիմ մնալով իր ագրեսիվ և ապակառուցողական քաղաքականությանը, շարունակում է կոպտորեն խախտել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և դիմում է զանազան սադրանքների՝ հետապնդելով տարբեր նպատակներ՝ սրել իրավիճակը, ստեղծել անվտանգային ու հումանիտար խնդիրներ Արցախի խաղաղ բնակչության համար, ձևավորել ներքին պառակտման, քաղաքական շահարկման և հակադրություն ու խուճապ ծնող արհեստական առիթներ:
Ադրբեջանի սադրիչ ու հանցավոր գործողությունները մեր քաղաքացիների շրջանում, բնականաբար, հարուցում են դժգոհություն և անհանգստություն, որի մասին հաճախ նաև բարձրաձայնվում է:
Ուզում ենք վստահեցնել, որ Արցախի Հանրապետության իշխանությունները և Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը ձեռնարկում են բոլոր հնարավոր միջոցները ծագած խնդիրներին հնարավորինս արագ լուծում տալու, բնակչության բնականոն կյանքն ապահովելու, ինչպես նաև Ադրբեջանի հանցավոր արարքների մասին արցախյան և հայաստանյան խողովակներով միջազգային կառույցներին իրազեկելու ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի վերոնշյալ նպատակները՝ հորդորում ենք պահպանել հանգստություն, զերծ մնալ ինքնագործունեությունից և լարվածության հավելյալ օջախներ ու առիթներ ստեղծելուց»։

Власти Арцаха и миротворческий контингент РФ предпринимают все меры для скорейшего решения возникших проблем – Информационный штаб Арцаха
11/03/2022 15:44
Информационный штаб Арцаха распространил заявление, в котором говорится:
«В последние дни Азербайджан, оставаясь верным своей агрессивной и деструктивной политике, продолжает грубо нарушать положения трёхстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и предпринимает провокации, преследуя различные цели – обострить ситуацию, создать проблемы безопасности и гуманитарные проблемы для мирного населения Арцаха, сформировать искусственные поводы, порождающие внутренний раскол, политические спекуляции, противоречия и панику.
Провокационные и преступные действия Азербайджана, естественно, вызывают недовольство и беспокойство среди наших граждан, которые также часто озвучиваются.
Хотим заверить, что власти Республики Арцах и миротворческий контингент Российской Федерации предпринимают все возможные меры для скорейшего решения возникших проблем, обеспечения нормальной жизни населения, а также информирования международных структур о преступных деяниях Азербайджана по арцахским и армянским каналам.
Учитывая вышеуказанные цели азербайджанской стороны, призываем сохранять спокойствие, воздерживаться от самодеятельности и создания дополнительных очагов и поводов для напряженности».