Ադրբեջանը ցանկանում է հայաթափել Արցախը, սակայն մենք ամուր ենք կանգնած մեր հինավուրց հայրենիքում և ոչ մի զրկանք չի սասանելու մեր կամքը. Արցախի պետնախարար
12/03/2022 12:01
Արդեն հինգերորդ օրն է, ինչ շուրջ 100,000 բնակիչներ (ընդհանուր բնակչության 80%-ը և գազաֆիկացված բնակչության 100%-ը) ամբողջովին զրկված են գազամատակարարումից, ներառյալ՝ ջեռուցումից ու տաք ջրից, այս մասին Telegram-ի իր ալիքում գրել է Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը՝ նշելով, որ Արցախում ձյուն է տեղում, իսկ ջերմաստիճանը 0 և մինուս ցելսիուս է:
«Եվ այս զրկանքների պատճառը ադրբեջանական կողմի սանձարձակ պահվածքն է, որը թույլ չի տալիս ռուս խաղաղապահներին և մեր մասնագետներին մոտենալ Հայաստանից եկող միակ խողովակաշարին ու վերանորոգել այն: Իսկ խողովակաշարը պայթել է ադրբեջանական կողմի վերահսկողության ներքո»,-նշել է նա:
Դրան զուգահեռ, Բեգլարյանի խոսքով,  շարունակվում են քաղաքացիական բնակավայրերի ուղղությամբ կրակոցները մեծ ու փոքր տրամաչափի զենքերից, ինչպես նաև խոչընդոտները գյուղատնտեսական աշխատանքների կատարման հանդեպ:
«Հետևությունը մեկն է. Ադրբեջանը ցանկանում է շարունակել իր հանցագործությունը մարդկության դեմ և հայաթափել Արցախը, սակայն մենք ամուր ենք կանգնած մեր հինավուրց հայրենիքում և ոչ մի զրկանք չի սասանելու մեր կամքը»,-նշել է Արցախի պետնախարարը:

Азербайджан хочет изгнать армян из Арцаха, но мы твердо стоим на своей древней родине и ни одно лишение не способно поколебать нашу волю – Артак Бегларян
Уже пятый день как около 100 000 жителей (80% от общей численности населения и 100% газифицированного населения) полностью лишены газоснабжения, включая отопление и горячую воду, написал в своем Telegram-канале государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян, отметив, что В Арцахе идет снег, а температура воздуха опускается ниже нуля.
И причиной этих лишений является необузданное поведение азербайджанской стороны, которая не позволяет российским миротворцам и нашим специалистам подойти к единственному трубопроводу из Армении и отремонтировать его", – отметил Бегларян.
«И причиной этих лишений является разнузданное поведение азербайджанской стороны, которая не позволяет российским миротворцам и нашим специалистам приблизиться к единственному трубопроводу из Армении и отремонтировать его. А трубопровод взорвался на подконтрольном Азербайджану участке», - отметил он.
По словам Бегларяна, параллельно с этим, продолжается обстрел гражданских населенных пунктов из оружия разных калибров, ВС Азербайджана создают также препятствия для проведения сельскохозяйственных работ.
«Вывод один: Азербайджан продолжает свои преступления против человечности и хочет изгнать армян из Арцаха, но мы твердо стоим на своей древней родине и ни одно лишение не способно поколебать нашу волю», - отметил госминистр Арцаха.