ASUS-ը դիտարկում է ռուսական շուկայից հեռանալու հնարավորությունը
Նոութբուքների և համակարգչային սարքավորումների թայվանական խոշոր արտադրող ASUS-ը (AsusTek Computer) Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների համատեքստում մշակում է իր՝ ռուսական շուկայից դուրս գալու ծրագիր: Այս մասին հայտնել է կղզու կենտրոնական լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով Թայվանի տնտեսական դեպարտամենտի ղեկավար Վան Մեյհուային։
Նրա խոսքով, նախնական պատկերացում կա, որ ընկերությունը լրջորեն քննարկում է բիզնեսը սահմանափակելու և Ռուսաստանի Դաշնությունից «կադրերի տարհանման» հարցը։ Պաշտոնյան հավելել է, որ դա «կարևոր է կորպորացիայի գործարար համբավի համար»:
Սակայն ASUS-ն առայժմ ձեռնպահ է մնացել մեկնաբանություններից և պաշտոնական հայտարարություններ չի արել այս առնչությամբ։

СМИ: ASUS рассматривает возможность ухода с рынка России
Крупный тайваньский производитель ноутбуков и компьютерной техники ASUS (AsusTek Computer) в контексте санкций против России разрабатывает план ухода с ее рынка. Об этом сообщило в понедельник центральное информационное агентство острова со ссылкой на главу тайваньского экономического ведомства Ван Мэйхуа.
По ее словам, есть предварительное понимание того, что компания серьезно рассматривает вопрос о сворачивании бизнеса и "эвакуации персонала" из РФ. Чиновник добавила, что это "важно для деловой репутации" корпорации.
Однако в самой ASUS пока воздерживаются от комментариев и не делали официальных заявлений на этот счет.