Կառավարությունը չի գիտակցում աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխությունների ծավալը և չի պատկերացնում Հայաստանի համար ռիսկերի սրությունը. Արթուր Վանեցյան
14/03/2022 11:48
Մեր աչքի առաջ տեղի է ունենում նախկին աշխարհակարգի փլուզումը։ Սա չափազանցություն չէ՝ հաշվի առնելով հակամարտության և համաշխարհային բարիկադավորման մասշտաբները։
«Այլընտրանքային նախագծեր» խումբը հրապարակել է «Հայկական օրակարգի» վեչաբերյալ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի հոդվածը։
«Ռազմական գործողությունները Եվրոպայի տարածքում ուղեկցվում են մարդկության նորագույն պատմության մեջ աննախադեպ տնտեսական պատերազմով։ Չկա որևէ հաշվարկ, թե ինչի կարող է հանգեցնել տնտեսական այս համաշխարհային պատերազմը։ Փլուզվող տնտեսական կապեր, տասնամյակների ընթացքում ձևավորված լոգիստիկ համակարգերի փլուզում, դիմացինին վատություն անելու մոտիվացիայով վատ հաշվարկված քայլեր, որոնք ունեն զգալի պոտենցիալ՝ համաշխարհային աղետ բերելու։
Ոչ ոք չի ուզում պատերազմ, բայց պարզվում է, որ սա 21-րդ դարում բավարար պայման չէ՝ պատերազմ չունենալու համար։ Լինում է իրականություն, երբ նույնիսկ այդ պայմաններում ծագում է պատերազմ՝ իր ողջ հետևանքներով։
Ամբողջական հասարակություններ, ամբողջական ժողովուրդներ են այսօր բարիկադավորվել, ու սա դեռ սկիզբն է։ Չարությունը միմյանց հանդեպ, բոլորը՝ բոլորի հանդեպ ստանում է մեգամասշտաբներ։
2020 թվականից մեր սխալների, ու նաև օբյեկտիվ իրողությունների պատճառով խոշոր ցնցումների ենթարկվեց մեր տարածաշրջանը։ Նոր իրականություն, նոր դերակատարներ, նոր դերաբաժանումներ։ Մի կողմից հիմնարար փոփոխությունների է ենթարկվում աշխարհը, մյուս կողմից՝ ինտենսիվ ընթանում է Հարավային Կովկասի նոր ճարտարապետության ձևավորումը։
Համաշխարհային և տարածաշրջանային փոփոխություններին Հայաստանը պետք է ներկայացնի իր հայտը։ Մեր փոխարեն ոչ ոք չի անելու։ Ուժերի գերլարումով, հայակական աշխարհի ռեսուրսներով մենք պարտավոր ենք ձևակերպել մեր հայտը և ատամներով պաշտպանել այն։
Մենք պարտավոր ենք լինել սառնասիրտ, գրագետ ու նախաձեռնող։
Համաշխարհային տուրբուլենտության այս պայմաններում հայկական օրակարգը պետք է կազմված լինի ընթացիկ՝ հակաճգնաժամային քայլերից և հեռանկարային ազգային տեսլականից։
Իսկ այս ամենի առանցքը անվտանգությունն է. ռազմական, տնտեսական, սոցիալական, մշակութային և այլն։ Անվտանգություն՝ ամենալայն ու ամենասուր հասկացությամբ։
Չափազանց սուր են այսօրվա հրատապ ռիսկերը. սկսած ռազմական բախումների հնարավորություններից մինչև պարենային սուր խնդիրներ, ֆինանսական համակարգի կայունություն։
Խոշոր պետությունները իրենց սեփական պարենային անվտանգությամբ պայմանավորված արգելում են արտահանումը։ Հայաստանը կարող է կանգնել բարդագույն խնդիրների առաջ։ Լոգիստիկ կապերի քանդումը էլ ավելի է բարդացնում վիճակը։
Հայաստանի գործող կառավարությունը, մեծ հաշվով, ճգնաժամային կառավարություն է, ինչը ենթադրում էր անելիքի և քայլերի էական վերանայում և նոր առաքելության գիտակցում։ Դատելով ամեն ինչից՝ կառավարությունը չի գիտակցում աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխությունների ծավալը և չի պատկերացնում Հայաստանի համար ռիսկերի սրությունը։
Բայց նույնիսկ այս իրավիճակը մեզ չպետք է շեղի հետպատերազմյան նոր հայկական տեսլականի և հեռանկարային ազգային նոր ուղենիշների ձևավորման խնդրից։ Առանց դրա պետություններն ու ազգերը չեն վերականգնվում։ Դրանք կարող են «ներառել կարմիր գծեր», դեմոգրաֆիկ նպատակներ, հայապահպանության խնդիրներ, արժեհամակարգային ուղենիշներ, գիտամշակութային վերածննունդ և այլն։ Ու այս ամենի հիմքում անվտանգությունն է, որպես հայկական օրակարգի առանցք։ Մենք այս հարցում պարտավոր ենք գտնել ճշգրիտ լուծումները. Սա այն հարցն է, որտեղ սխալվելու իրավունքը բացառվում է», - գրված է հոդվածում։

Правительство не осознает масштаб происходящих в мире изменений и не представляет остроту рисков для Армении – Артур Ванецян
Перед нашими глазами происходит развал старого миропорядка. Это – не преувеличение, учитывая масштабы конфликта и мирового баррикадирования.
Группа альтернативных проектов опубликовала статью руководителя парламентской фракции «Честь имею» Артура Ванецяна «Армянская повестка».
«Военные действия в регионе Европы сопровождаются беспрецедентными в истории человечества экономическими войнами. Нет никакого расчета, к чему может привести эта экономическая война. Разрушающиеся экономические связи, развал сформировавшихся в течение десятилетий систем логистики, плохо рассчитанные шаги с мотивацией причинить вред стоящему напротив, которые обладают значительным потенциалом привести к глобальной катастрофе.
Никто не хочет войны, но выясняется, что в 21 веке это недостаточное условие, чтобы не было войны. Мы сталкиваемся с действительностью, когда даже в этих условиях возникает война, со всеми своими последствиями.
Сегодня баррикадировались целые общества, целые народы, и это только начало. Злость в отношениях, все против всех – стали мегамасштабными.
С 2020 года из-за наших ошибок, а также объективных реалий наш регион подвергся крупным потрясениям. Новая реальность, новые игроки, новое распределение ролей. С одной стороны, мир подвергается фундаментальным изменениям, с другой стороны, интенсивно формируется новая архитектура Южного Кавказа.
Армения должна представить свою заявку в этих глобальных и региональных изменениях. Вместо нас никто не сделает этого. Мы должны сформулировать нашу заявку за счет сверхнапряжения сил, ресурсов армянского мира и защищать ее зубами.
Мы обязаны быть хладнокровными, грамотными и инициативными.
В этих условиях глобальной турбулентности армянская повестка должна состоять из антикризисных шагов и перспективного национального видения.
А в центре этого – безопасность: военная, экономическая, социальная, культурная и т.д. Безопасность – в самом широком и насущном понимании.
Сегодняшние актуальные риски – крайне злободневны: начиная от возможности военных столкновений и до критической продовольственной ситуации, стабильности финансовой системы.
Крупные государства из-за собственной продовольственной безопасности запрещают экспорт. Армения может оказаться перед сложнейшими проблемами. Разрушение логистических связей еще больше осложняет ситуацию.
Действующее правительство Армении, по большому счету, это кризисное правительство, что предполагает существенный пересмотр предстоящих шагов и действий и осознание новой миссии. Судя по всему, правительство не осознает масштаб происходящих в мире изменений и не представляет остроту рисков для Армении.
Однако даже эта ситуация не должна отвлекать нас от формирования новой послевоенной концепции и новых перспективных национальных ориентиров. Без этого государства и народы не восстанавливаются. Они могут «включать красные линии», демографические цели, проблемы сохранения армянской идентичности, ценностные ориентиры, научно-культурное возрождение и т.д. И в основе всего этого безопасность – как стержень армянской повестки. Мы обязаны в этом вопросе найти точные решения. Этот тот вопрос, в котором право на ошибку исключается», - говорится в статье.