ՀՀ զինված ուժերի նպատակը պատերազմ հրահրելը չէ, ագրեսիա դրսևորելը չէ իր հարևանների նկատմամբ. Պաշտպանության փոխնախարար
15/03/2022 13:08
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն այսօր հայտարարեց, թե 2021-ին հաստատված պաշտպանական գերատեսչությունում բարեփոխումների իրականացման ճանապարհային քարտեզում նշված է, թե «հայեցակարգը վերափոխելու է Զինված ուժերը, զարգացնելու ու վերափոխելու է ոչ թե ագրեսիայի, այլ՝ ագրեսիայից պաշտպանվելու»։
«Մեր զինված ուժերը երբևէ ագրեսիայի նպատակ ունեցող Զինված ուժեր է եղե՞լ, որ հիմա էլ հայեցակարգով ուզում են ոչ ագրեսոր Զինված ուժեր ձևավորել, թե՞ ուղղակի ուզում են անատամ Զինված ուժեր, որը նույնիսկ պաշտպանությունից հակահարձակման երբևէ ի վիճակի չի լինի անցնել», - պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանից հետաքրքրվեց պատգամավորը։
Արման Սարգսյանն էլ ասաց, թե իրենց նպատակը, բնականաբար, «անատամ բանակ» ունենալը չէ, այլ ֆիքսելն է, որ ՀՀ զինված ուժերը չի ստեղծվելու ագրեսիայի նպատակով։
«ՀՀ զինված ուժերի նպատակը պատերազմ հրահրելը չէ, ագրեսիա դրսևորելը չէ իր հարևանների նկատմամբ։ Անատամ լինելու մասին խոսք լինել չի կարող, պետությունն ամեն ինչ անում է, որ մեր զինված ուժերը լինի մարտունակ ու հնարավոր հակահարված տալու ընդունակ», - ասաց պաշտպանության փոխնախարարը։
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հայտարարել էր, որ հայեցակարգի բովանդակությունն այդքան էլ իր համար ընդունելի չի եղել:
«Ես այդ աշխատանքով բավարարված չեմ ու հետ եմ ուղարկել վերախմբագրման: Աշխատանքի արդյունքները առաջիկայում կամփոփվեն, այն գաղտնի չէ, հնարավոր է մասնակցել քննարկումներին, ՊՆ-ն բաց է», - ասել էր նա:

Цель Вооруженных сил Армении не в развязывании войны, агрессии против своих соседей – Арман Саркисян
Депутат парламента от фракции «Армения» Гегам Манукян заявил сегодня, что в утвержденной в 2021 году дорожной карте реформ в оборонном ведомстве отмечается, что «концепция направлена на преобразование Вооруженных сил, их развитие и реформирование не в целях агрессии, а защиты от агрессии».
«Разве агрессия когда-нибудь была целью наших Вооруженных сил, чтобы сейчас отмечать в концепции, что Вооруженные силы формируются не для агрессии? Или просто хотят создать беззубые Вооруженные силы, которые никогда не будут в состоянии перейти даже от обороны к контрнаступлению?» - поинтересовался Гегам Манукян у заместителя министра обороны Армана Саркисяна.
Арман Саркисян заявил, что их цель, естественно, не в том, чтобы иметь «беззубую армию», а в том, чтобы зафиксировать – ВС Армении не создаются с целью агрессии.
«Целью Вооруженных сил Армении является не развязывание войны, агрессия против своих соседей. О беззубой армии и речи быть не может. Государство делает все, чтобы наши вооруженные силы были боеспособными и готовыми нанести возможный контрудар», - сказал замминистра.
Напомним, 9 февраля министр обороны Сурен Папикян заявил, что содержание концепции не полностью для него приемлемо.
«Я неудовлетворен этой работой и вернул концепцию на доработку. Результаты работ будут обобщены вскоре, они не являются тайной, Минобороны открыто для обсуждений», - сказал он.