Արցախում որոշ շրջանակներ տարակուսած են ՀՀ իշխանությունների պահվածքից. Վանեցյան
Hraparak.am-ը ներկայացնում է հարցազրույց ԱԱԾ նախկին տնօրեն, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի հետ
- Կիրակի օրը Հայաստանի իշխանությունն ու որոշ քաղաքական շրջանակներ մասնակցում էին ՔՊ-ի կողմից առաջադրված եւ ընտրված Հայաստանի հինգերորդ նախագահի երդմնակալության արարողությանը, իսկ Դուք մեկնել էիք Արցախ։ Կասե՞ք՝ ի՞նչ իրավիճակ է Արցախում։
- Իրականում շատ ծանր վիճակ էր Արցախում, ես կասեի՝ հումանիտար աղետ։ Չհաշվենք հետպատերազմյան խնդիրները, որոնք դեռեւս հաղթահարված չեն, բայց այսօր Արցախում բնակվող ժողովուրդը եւ, առհասարակ, Արցախը կանգնած է հումանիտար աղետի առջեւ։ Եթե ավելի պարզ ու հասկանալի լինի՝ ինչ է կատարվում այնտեղ, ասեմ, որ մարդիկ արդեն 6-7 օր է՝ զրկված են բնական գազից։ Հակառակի պես Արցախում այս օրերին շատ ցուրտ է, մինուսային ջերմաստիճան է, ձյուն է գալիս, մենք գիտենք, որ Արցախում, սովորաբար, սաստիկ տեղումներ չեն լինում, բայց կարծես համընկնում լիներ՝ գազի խողովակի վնասումն ադրբեջանցիների կողմից եւ Արցախում եղանակային պայմանների վատթարացումը։ Եվ առաջիկա մի շաբաթն էլի ցուրտ է լինելու, ուստի կարո՞ղ ենք ենթադրել, որ Ադրբեջանը նախօրոք իմացել է՝ ինչ եղանակ է սպասվում այնտեղ, եւ վնասել է գազատարը։ Կարծում եմ՝ այո։ Բայց մենք չպետք է դիտարկենք միայն Արցախում գազ չլինելու հանգամանքը։ Ես սա դիտարկում եմ այլ տեսանկյունից՝ ադրբեջանցիներն անում են ամեն ինչ, որպեսզի զզվեցնեն արցախցիներին, որպեսզի նրանք ուղղակի թողնեն-գնան Արցախից։ Նույնկերպ Խրամորթ գյուղում օրը երկու-երեք անգամ ադրբեջանցիները բարձրախոսով հայտարարում են, թե գնացե՛ք այս գյուղից, այս գյուղը մերն է եւ այլն։ Վերջին օրերին մենք տեսանք նաեւ, որ ծանր զինատեսակներով կրակոցներ եղան Արցախի որոշ գյուղերի շրջակայքում։ Դրանից զատ՝ գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող արցախցիներն անմիջապես հայտնվում են հակառակորդի նշանառության տակ։ Դեռեւս չեն սպանում նրանց, բայց վախեցնում են։ Ու այս ամենը, ես կարծում եմ, մենք պետք է դիտարկենք մի շարքի մեջ․ քայլեր են իրականացվում ադրբեջանցիների կողմից Արցախը հայաթափելու ուղղությամբ։
- Իսկ արցախցիները, ինչպես նաեւ տեղի քաղաքական շրջանակներն ի՞նչ են մտածում այս ամենի վերաբերյալ։
- Ես շփվել եմ ինչպես հասարակ բնակիչների հետ՝ գյուղերում եւ Ստեփանակերտում, նաեւ շփվել եմ գրեթե բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ, այդ թվում՝ պատերազմից հետո առաջին անգամ շփվել եմ Արցախում իշխող «Ազատ հայրենիք» կուսակցության ներկայացուցիչների հետ, իրենց խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարի հետ է հանդիպում եղել։ Գրեթե բոլորը մտահոգված են այս իրավիճակով, հասկանում են, որ Ադրբեջանի քայլերը հենց այդ նպատակն են հետապնդում՝ հայաթափել Արցախը։ Դրանից բացի, որոշ շրջանակներ տարակուսած են Հայաստանի իշխանությունների պահվածքից եւ ուղիղ ասացին դրա մասին։ Այսինքն՝ մենք ականատես ենք, որ Հայաստանի իշխանությունները կարծես լվացել են իրենց ձեռքերն Արցախից եւ ազատվել այդ «բեռից» ու այսօր որեւէ բան չեն անում։ Դրա վառ ապացույցը, օրինակ, Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունն է կառավարության նիստի ժամանակ, երբ ասաց՝ Արցախի իշխանությունները եւ միջազգային գործընկերները զբաղվում են գազատարի վերականգնման աշխատանքներով, ու կարծում է, որ այդ հարցը կլուծվի։ Հիմա հարց է առաջանում՝ Հայաստանն այլեւս Արցախի հետ որեւէ կապ չունի՞, այսինքն՝ մենք Արցախը կորցրի՞նք։
- Ասացիք՝ գրեթե բոլորը մտահոգված են այս հարցերով, նշանակում է՝ կան շրջանակներ կամ մարդիկ, որոնց չի՞ մտահոգում այս իրավիճակը։
- Կան շրջանակներ, որոնք չեն բարձրաձայնում այդ մասին՝ ինչ-ինչ հանգամանքներից ելնելով։
- Իշխանակա՞ն շրջանակներ։
- Այո։ Ավելի ճիշտ՝ չասենք հենց իշխանական․․․
- Իսկ Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպում ունեցե՞լ եք։
- Արայիկ Հարությունյանի հետ ես հանդիպում չեմ ունեցել, բայց հանդիպել եմ խմբակցությունների հետ։ Նպատակը հետեւյալն է՝ ՀՀ Ազգային ժողովում մեր խմբակցությունն օրենսդրական նախաձեռնությամբ է հանդես եկել, որի մասին առաջիկայում կխոսենք, եւ այդ օրենսդրական նախաձեռնության շրջանակներում պատրաստվում ենք Ազգային ժողովում լսումներ անցկացնել եւ այդ լսումներին ուզում ենք հրավիրել Արցախի մեր գործընկերներին՝ թե՛ խորհրդարանի պատգամավորներին, թե՛ հասարակական, քաղաքական տարբեր գործիչների, որպեսզի կարողանանք բարձրաձայնել այս հարցերը, խոսենք Արցախի խնդրի եւ Արցախի ապագայի մասին։ Եվ նրանք մեծ սիրով ընդունեցին մեր հրավերը եւ մասնակցելու են լսումներին։

В Арцахе некоторые круги недоумевают в связи с поведением властей Армении – Артур Ванецян
Газета Hraparak.am провела интервью с бывшим директором Службы национальной безопасности, руководителем парламентской фракции «Честь имею» Артуром Ванецяном.
- В воскресенье власти Армении и некоторые политические круги участвовали в церемонии инаугурации выдвинутого «Гражданским договором» и избранного пятого президента Армении, а Вы поехали в Арцах. Расскажете, какая ситуация сейчас в Арцахе?
- В действительности, в Арцахе очень тяжелая ситуация, я сказал бы, гуманитарная катастрофа. Если даже не считать послевоенные проблемы, которые еще не преодолены, народ Арцаха и Арцах в целом, стоят перед гуманитарной катастрофой. Чтобы было понятнее, что там происходит, скажу, что люди уже 6-7 дней лишены газоснабжения. Как назло, в Арцахе в эти дни очень похолодало, минусовая температура, идет снег. Мы знаем, что в Арцахе обычно не бывает сильных осадков, но повреждение газопровода азербайджанцами и ухудшение погоды в Арцахе как будто совпало. Предстоящая неделя также будет холодной, посему можем ли мы предположить, что Азербайджан заранее знал, какая погода ожидается там и повредил газопровод? Думаю, что да. Но мы не должны рассматривать лишь то обстоятельство, что в Арцахе нет газоснабжения. Я рассматриваю это с другой точки зрения: азербайджанцы делают все возможное, чтобы довести до ручки арцахцев, заставить их просто уйти. Точно так в селе Храморт два-три раза в день азербайджанцы по громкоговорителю требуют покинуть это село, говорят, что оно принадлежит им. В последние дни мы также видели, что некоторые села Арцаха обстреливаются из тяжелой техники. Кроме того, жители, которые занимаются сельскохозяйственной работой, сразу оказываются под прицелом противника. Пока их не убивают, но запугивают. Я считаю, что все это мы должны рассматривать в одной цепочке: азербайджанцы предпринимают шаги для изгнания армян из Арцаха.
- А что думают арцахцы и местные политические круги обо всем этом?
- Я общался как с обычными гражданами в селах и в Степанакерте, так и с представителями всех политических сил, в том числе впервые после войны с членами правящей партии «Свободная Родина», встретился с руководителем их парламентской фракции. Почти все обеспокоены этой ситуацией, понимают, что шаги Азербайджана преследуют именно эту цель – изгнать армян из Арцаха. Кроме того, некоторые круги недоумевают в связи с поведением властей Армении и прямо сказали об этом. То есть, мы видим, что власти Армении как бы умыли руки от Арцаха, избавились от этой «ноши» и сегодня ничего не делают. Ярким примером этого, например, является заявление Никола Пашиняна на заседании правительства, когда он сказал, что власти Арцаха и международные партнеры занимаются работами по восстановлению газопровода, и он считает, что вопрос будет решен. Теперь, возникает вопрос, а у Армении больше нет никакой связи с Арцахом, то есть, мы что, потеряли Арцах?
- Вы сказали, что почти все обеспокоены этими вопросами. Значит ли это, что есть круги или люди, которых эта ситуация не беспокоит?
- Есть круги, которые не говорят об этом, исходя из каких-то обстоятельств.
- Правящие круги?
- Да. Но давайте, не будем говорить именно правящие…
- А Вы встречались с Араиком Арутюняном?
- У меня не было встречи с Араиком Арутюняном, но я встречался с фракциями. Цель состояла в следующем: наша фракция выступила с законодательной инициативой в Национальном Собрании Армении, о которой мы поговорим вскоре. В рамках этой законодательной инициативы мы собираемся провести парламентские слушания и хотим пригласить на эти слушания наших коллег из Арцаха – и депутатов парламента, и разных политических и общественных деятелей, чтобы озвучить эти вопросы, поговорить о вопросе Арцаха и будущем Арцаха. И они с большим удовольствием приняли мое приглашение, и будут участвовать в этих слушаниях.