Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Արցախի խորհրդարանի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներին
16/03/2022 17:01
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր ընդունել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներին:
Նախագահ Խաչատուրյանը նշել է, որ նման այցերն ու ակտիվ շփումներն այս օրերին հատկապես կարևոր են:
ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ ընդլայնված նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած պատվիրակության անդամները նախագահին են ներկայացրել հանձնաժողովի կողմից իրականացվող ծրագրերն ու առաջիկա անելիքները: Առանձնահատուկ կարևորվել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական պատմական, հոգևոր և մշակութային ժառանգության պահպանման հարցը և միջազգային հարթակներում խնդրի բարձրաձայնումը:
Անդրադարձ է եղել նաև կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտներում Հայաստանի և Արցախի միջև համագործակցության խորացմանը: Այդ համատեքստում մասնավորապես կարևորվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացման հեռանկարը: Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է որակյալ կրթության անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Արցախի և արցախահայության ներկայիս խնդիրներին ու առկա մարտահրավերներին, որոնց լուծման ճանապարհին նախագահ Խաչատուրյանը հատկապես կարևորել է մեր ժողովրդի միասնականությունը և համախմբվածությունը:

Ваагн Хачатурян принял членов постоянной комиссии парламента Арцаха по вопросам науки, образования, культуры, молодёжи и спорта
16/03/2022 17:38
Президент Ваагн Хачатурян принял сегодня членов постоянной комиссии парламента Арцаха по вопросам науки, образования, культуры, молодёжи и спорта, сообщает пресс-служба президента Армении.
Президент Хачатурян отметил, что подобные визиты и активные контакты в эти дни особенно важны.
Члены делегации, прибывшие в Армению для участия в расширенном совместном заседании с постоянной комиссией Национального Собрания Армении по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодёжи и спорта, представили президенту реализуемые комиссией программы и планы на будущее. Особо важной задачей они сочли сохранение армянского исторического, духовного и культурного наследия на находящихся под контролем Азербайджана территориях и подчеркнули, что необходимо поднимать этот вопрос на международных площадках.
Речь шла также об углублении сотрудничества между Арменией и Арцахом в сфере образования, науки и культуры. В этом контексте, в частности, подчёркнута важность перспективы реализации совместных образовательных проектов в сфере информационных технологий. Президент Ваагн Хачатурян акцентировал необходимость качественного образования.
На встрече обсуждались также актуальные проблемы Арцаха и арцахских армян, на пути решения которых президент Хачатурян особо подчеркнул важность единства и сплочённости нашего народа.