Իշխանությունների լուռ համաձայնությամբ Սյունիքում տեղի է ունենում ՀՀ տարածքների սողացող օկուպացիա. քաղաքագետ
16/03/2022 17:47
Հանձին Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանցիների առաջխաղացման՝ ՀՀ իշխանությունների լուռ համաձայնությամբ տեղի է ունենում Հայաստանի Հանրապետության տարածքների սողացող օկուպացիա, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը։
«Պաշտոնական Բաքուն արհամարհում է բուն սահմանները, ներխուժում ՀՀ տարածք անքան, ինչքան ցանկանում է՝ իր վերահսկողության տակ վերցնելով ոչ թե սովորական, այլ ռազմավարական նշանակության տարածքներ՝ բարձունքներ, առավել հարմար դիրքեր՝ վերահսկելու Սյունիքի մարզով անցնող կարևորագույն ճանապարհները, ինչպես նաև առանձին բնակավայրեր։
Այս ամենից կարող եմ ենթադրել, որ ՀՀ իշխանությունները բացահայտ համագործակցում են պաշտոնական Բաքվի հետ և շարունակում են նվիրատվություններ անել, նվիրել ՀՀ տարածքները։ ՊՆ-ն իր հերթին բացահայտ կեղծ լուրեր է տարածում՝ փորձելով հերքել, որ ադրբեջանցիներն, իբրև թե, Հայաստանի տարածքում չեն։ Այնինչ մարդիկ մետրերով են նշում, թե ադրբեջանական դիրքերը ՀՀ տարածքի ո՛ր մասում են գտնվում և որքա՛ն են ներխուժել ՀՀ տարածք»,- ասաց Համբարյանը:
Քաղաքագետի խոսքով՝ ՊՆ-ի կեղծիքն ապացուցված է ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արան Թաթոյանի կողմից, ով մանրամասն ներկայացրել է տեղում առկա իրավիճակը։
«Նա շատ պարզ բացահայտեց, որ Սուրեն Պապիկյանի ղեկավարած գերատեսչությունը բացահայտ կեղծիքի տարածմամբ է զբաղված»,- ասաց քաղաքագետը։
Գագիկ Համբարյանը միաժամանակ շեշտեց՝ եթե ՀՀ իշխանությունները իրադրությանն արձագանքում են՝ դիմելով կեղծիքի, մեխանիկորեն պաշտպանում են ադրբեջանական կողմին։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ավելի վաղ հանդես էր եկել Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական ներխուժումը «կտրականապես հերքող» պաշտոնական հայտարարությամբ՝ նշելով.
«Նշված հատվածում, որը գտնվում է ադրբեջանական վերահսկողության տակ, ադրբեջանական ստորաբաժանումներն ունեն մի քանի դիրք, որոնք, կահավորված չլինելու պատճառով, ձմեռային ժամանակահատվածում հնարավոր չէ օգտագործել։ Հիմա, կապված եղանակային պայմանների փոփոխության հետ, ադրբեջանական զինվորականներն ընդամենը վերադառնում են այդ դիրքեր։ Ոչ մի առաջխաղացման մասին խոսք լինել չի կարող»։
Ներքին Հանդի վարչական ղեկավար Խաչատուր Բաղդասարյանն իր հերթին հայտնել էր, որ մարտի 3-ից 5-ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական Զինված ուժերը մոտ մեկ կիլոմետր առաջ են եկել և վրաններ տեղադրել։

С молчаливого согласия властей Армении в Сюнике происходит ползучая оккупация –  политолог
В молчаливого согласия властей Армении, в частности азербайджанского проникновения в направлении села Неркин Ханд Сюникской области, происходит ползучая оккупация территорий Республики Армения, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Гагик Амбарян.
«Официальный Баку игнорирует существующие границы, вторгается на территорию Армении столько, сколько хочет, взяв под свой контроль не обычные, а территории стратегического назначения – высоты, наиболее удобные позиции для контроля проходящих по территории Сюникской области дорог, а также отдельных населенных пунктов.
Из всего этого можно предположить, что власти Армении открыто сотрудничают с официальным Баку и продолжают преподносить подарки, дарить территории Армении. Минобороны Армении в свою очередь распространяет явно ложную информацию, пытаясь опровергнуть, что азербайджанцы якобы не находятся на территории Армении. В то время как люди отмечают, в какой части территории Армении находятся азербайджанские позиции и на сколько метров продвинулись вглубь территории Армении», - сказал Амбарян.
По словам политолога, ложь Минобороны доказана бывшим омбудсменом Армении Арманом Татояном, который подробно представил ситуацию на месте.
«Он очень четко продемонстрировал, что возглавляемое Суреном Папикяном ведомство занимается распространением явной лжи», - сказал политолог.
Гагик Амбарян отметил, что власти Армении реагируют на это, используя ложь, и механически защищают азербайджанскую сторону.
Напомним, министерство обороны Армении ранее выступило с официальным заявлением, «категорически опровергнув» продвижение азербайджанских военных в районе села Неркин Ханд Сюникской области.
«На указанном участке, который находится под азербайджанским контролем, у азербайджанских подразделений есть несколько позиций, которые из-за необустроенности невозможно использовать в зимний период. Сейчас, в связи с изменения погодных условий, азербайджанские военные всего лишь возвращаются на свои позиции. Ни о каком продвижении речи быть не может».
Руководитель общины Неркин Ханд Хачатур Багдасарян в свою очередь сообщил, что в период с 3-го по 5-е марта Вооруженные силы Азербайджана продвинулись вперед примерно на 1 километр и установили палатки.