Շատ հավանական է, որ ԿԲ-ն կրկին վերանայի տնտեսական աճի կանխատեսումը. տնտեսագետ
Տնտեսագետ Հրանտ Միքայելյանը կարծում է, որ ՀՀ կենտրոնական բանկի՝ 2022-ի համար տնտեսական աճի կանխատեսման վերանայումը պայմանավորված է Ռուսաստանի շուրջ ստեղծված ճգնաժամով և ակնկալվող այլ՝ էներգետիկ և պարենային ճգնաժամերով։
«Բոլոր այս պատճառները, միասին վերցված, ՀՀ կենտրոնական բանկի մոտ մտավախություն են առաջացնում, որ աճի տեմպերն իջնելու են։
Ես նույնիսկ համոզված չեմ, որ այդպես է լինելու, բայց, օրինակ, հարևան Վրաստանում կանխատեսում են, որ տնտեսական աճը մոտավորապես 5 տոկոսով դանդաղելու է», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց տնտեսագետը։
Միքայելյանի խոսքով՝ ՀՀ կենտրոնական բանկն այս առումով ավելի համեստ կանխատեսում է կատարել:
Հարցին՝ հնարավոր համարո՞ւմ է, որ տնտեսական աճի կանխատեսումները նախկին 5.3 տոկոսի փոխարեն մինչև 1.6 տոկոս իջեցնելն այս տարվա վերջին վերանայումը չէ, Հրանտ Միքայելյանը պատասխանեց, որ նման սցենարը չի բացառում։
«Շատ հավանական է, որ էլի կվերանայվի», - ասաց տնտեսագետը՝ վերանայման հիմք համարելով նաև այս տարվա ընթացքում տրանսֆերտների շուրջ 20 տոկոսով նվազումը։

Вполне вероятно, что Центробанк снова снизит прогноз экономического роста – экономист
Экономист Грант Микаелян считает, что пересмотр прогноза экономического роста на 2022 год Центральным банком Армении обусловлен создавшимся вокруг России кризисом и ожидающимися другими кризисами – энергетическим и продовольственным.
«Все эти причины, вместе взятые, вызывают у Центрального банка опасения, что темпы роста снизятся.
Я даже не уверен, что это будет так, но, к примеру, в соседней Грузии прогнозируют, что экономический рост замедлится приблизительно на 5%», - отметил в беседе с корреспондентом Aysor.am экономист.
По словам Микаеляна, в этом плане прогноз Центробанка Армении – более скромный.
На вопрос, считает ли он, что снижение прогнозируемого ранее 5.3% экономического роста до 1.6% может быть не последним пересмотром до конца этого года, Грант Микаелян ответил, что такой сценарий не исключается.
«Вполне вероятно, что прогноз будет снова пересмотрен», - сказал экономист, отметив, что основанием для пересмотра может стать снижение объема трансфертов в этом году примерно на 20% .