Լուկաշենկոն Զելենսկիին խորհուրդ է տվել պայմանագիր կնքել Պուտինի հետ, հակառակ դեպքում ստիպված կլինի կապիտուլյացիա ստորագրել
17/03/2022 16:43
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ասել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի համար ստեղծված իրավիճակում լավագույն լուծումը կլինի Ռուսաստանի հետ պայմանագրի ստորագրումը:
«Ռուսաստանն առաջարկում է Ուկրաինային, ես դա հաստատ գիտեմ, պայմանագրի միանգամայն ընդունելի տարբերակ։ Եվ այսօր դեռ հնարավոր է, որ Ուկրաինան ու Ռուսաստանը համաձայնության գան, իսկ Զելենսկին Պուտինի հետ ստորագրի այս պայմանագիրը։ Եթե ​​Զելենսկին չհամաձայնի դրան, ապա, հավատացեք ինձ, նա պետք է կարճ ժամանակում ստորագրի հանձնման ակտ»,- ասել է Լուկաշենկոն՝ ճապոնական TBS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։

Лукашенко советует Зеленскому заключить с Путиным договор, а то потом придется подписывать капитуляцию
17/03/2022 16:35
Президент Белоруссии Александр Лукашенко предположил, что наилучшим решением для президента Украины Владимира Зеленского в нынешней ситуации было бы подписание договора с Россией.
«Россия предлагает Украине - я это абсолютно точно знаю - абсолютно приемлемый вариант договора. И сегодня еще возможно, чтобы Украина с Россией договорились и Зеленский подписал с Путиным этот договор.
Если Зеленский на это не пойдет, то, поверьте, ему придется с течением небольшого времени подписать акт о капитуляции», - заявил Лукашенко в интервью японскому телеканалу TBS.