Հայաստանի սահմանը հատել է Ուկրաինայի մոտ 4000 քաղաքացի, գրեթե բոլորը հայեր են. ՀՀ-ում Ուկրաինայի դեսպանատուն
17/03/2022 18:37
Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր տասնյակ հազարավոր մարդիկ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից փախստականի, ներգաղթյալի կամ զբոսաշրջիկի կարգավիճակով ժամանել է Հայաստան: Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպանատան տվյալներով՝ վերջին երեք շաբաթվա ընթացքում ՀՀ սահմանը հատել է Ուկրաինայի մոտ 4 հազար քաղաքացի՝ հիմնականում ազգությամբ հայեր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին դեսպանատան հրավիրված ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դենիս Ավտոնոմովը:
«Առանձնահատկությունն այն է, որ նրանք գրեթե բոլորը ազգությամբ հայեր են, ունեն այստեղ ընկերներ, հարազատներ, տուն, այդ իսկ պատճառով չեն դիմում օգնության համար», - նշել է ժամանակավոր հավատարմատարը:
Ըստ Ավտոնոմովի՝ ուկրաինական դեսպանությունը որոշ հնարավորություններ ունի մարդկանց «տեղավորելու», նրանց բնակեցման հարցը լուծելու համար, բայց զբաղվածության հարցը լուծելը ավելի դժվար է:
Հատկանշական է, որ Հայաստանի բազմաթիվ քաղաքացիներ՝ երևանցիներ, շրջանների բնակիչներ, ըստ Ուկրաինայի դիվանագիտական ներկայացուցչի, դիմում են դեսպանատուն՝ պատրաստակամություն հայտնելով օգնել ուկրաինացի փախստականներին վերաբնակեցնելու գործում:
Ավելի վաղ Դենիս Ավտոնոմովը լրագրողներին հայտնել էր, որ ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր Ուկրաինան լքել է մոտ 3,5 միլիոն փախստական:

С начала боевых действий границу Армении пересекло порядка 4000 граждан Украины
С начала боевых действий в Украине в Армению прибыли десятки тысяч человек из России, Украины, Белоруссии в качестве беженцев, иммигрантов или туристов. По данным посольства Украины в Армении, за последние три недели границу Армении пересекли около 4000 граждан Украины, в основном армяне. Как сообщает Арменпресс, oб этом заявил временный поверенный в делах Украины в Армении Денис Автономов.
«По нашим оценкам, за последние 3 недели границу Армении пересекло порядка 4000 тысяч граждан Украины. Специфика момента состоит в том, что практически все они этнические армяне, они здесь имеют друзей, родственников, дом, то есть, они не обращаются [за помощью]. По документам есть у нас сейчас небольшой ресурс по расселению наших граждан. А вот с работой, с трудоустройством – это немножко сложнее. Обращаются к нам и ереванцы, и жители других регионов с предложением оказать помощь по поселению. Но с трудоустройством, конечно, проблема», - сказал временный поверенный.
Ранее Денис Автономов сообщил журналистам, что с начала боевых действий в Украине около 3,5 млн беженцев покинули страну.