Նիկոլ Փաշինյանին կամ նրա ընտանիքի անդամներին ուղղված վիրավորանքները ինչպե՞ս են հասնում ՀՀ ոստիկանություն. պարզաբանում է փոխոստիկանապետը
2021 թվականի ընթացքում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1 հոդվածի հատկանիշներով, այն է՝ անձին ծանր վիրավորանք հասցնելը, գրանցվել է 268 հանցագործության դեպք։
ՀՀ փոխոստիկանապետ Արա Ֆիդանյանի խոսքով՝ այս դեպքերից 17-ն ուղարկվել է դատարան, 134-ը կարճվել է,16-ը կասեցվել է, իսկ 101-ը գտնվում է ընթացքի մեջ. գրանցված դեպքերից 20-ը պայմանավորված է անձի հանրային գործունեությամբ։
2022 թվականին, նույն հոդվածի հատկանիշներով, գրանցվել է 240 հանցագործության դեպք, որից 4-ն ուղարկվել է դատարան, 83-ը կարճվել է, 5-ը՝ կասեցվել, իսկ 148-ը գտնվում է ընթացթի մեջ. գրանցված դեպքերից 64-ը պայմանավորված է անձի հանրային գործունեությամբ։
«Ընթացակարգերը հետևյալն են՝ այն անձը, ով հանդիսացել է տվյալ հանցագործության օբյեկտ, ում ուղղված է եղել տվյալ հանցագործությունը, անձամբ կարող է դիմել ոստիկանություն կամ ցանկացած իրավապահ մարմին։ Ոստիկանության կողմից ուսումնասիրվում են հնարավոր միջոցները որոնցով հանցագործության վերաբերյալ տեղեկատվությունը կարող է հասանելի լինել, այդ թվում նաև, լրատվամիջոցների կողմից տրամադրված տեղեկատվությունը», - մանրամասնեց Ֆիդանյանը։
Լրագրողները հետաքրքրվեցին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին կամ նրա ընտանիքի անդամներին ուղղված վիրավորանքները ինչպե՞ս են հասնում ՀՀ ոստիկանություն, փոխոստիկանապետն էլ արձագանքեց. «Ոստիկանության ցանկացած աշխատակից, որը կտեսնի հանցագործության վերաբերյալ կոնկրետ իրավիճակ, կարող է համապատասխան ընթացք տալ»։

Ара Фиданян представил статистику уголовных дел по статье о нанесении тяжкого оскорбления
В Армении в 2021 году было возбуждено 268 уголовных по признакам статьи 137.1 Уголовного кодекса (нанесение тяжкого оскорбления), сообщил сегодня на пресс-конференции заместитель начальника полиции Армении Ара Фиданян.
По словам Фиданяна, из этих дел 17 переданы в суд, 134 были прекращены, 16 – приостановлены, 101 дело находится в процессе расследования: 20 из этих случаев были обусловлены публичной деятельностью личности.
С начала же текущего года по 17 марта включительно по упомянутой статье возбуждено 240 уголовных дел, из которых 4 переданы в суд, 83 – прекращены, 5 – приостановлены, 148 находятся в стадии следствия. Из них 64 обусловлены публичной деятельностью личности.
«Процедура следующая: лицо, которое являлось объектом данного преступления, кому  адресовано данное преступление, может лично обратиться в полицию или любой правоохранительный орган. Полицией изучаются все возможные средства, в которых может быть доступна информация о преступлении, в том числе предоставляемая СМИ информация», - уточнил Фиданян.
На вопрос журналистов, как в полицию поступает информация об адресованных премьер-министру Николу Пашиняну и его семье оскорблениях, заместитель начальника полиции ответил: «Любой сотрудник полиции, который увидит конкретную ситуацию совершения преступления, может возбудить производство».